szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden idők legrészletesebb felvételeit küldte a Szaturnusz híres gyűrűiről a Cassini űrszonda a Földre, de számos új adat is napvilágot látott a hét gyűrűről.

Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!
© NASA
Mint az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA közölte, a felvételeken most első ízben látható a bolygó B-gyűrűje, amely mindeddig nem került képbe egyetlen kutatóexpedíció során sem. Ezenkívül a szonda új adatokkal szolgált a hét gyűrű szerkezetéről és vastagságáról.

"Felejthetetlen látvány ezeknek a gyűrűknek a felépítése" - mondta további részletek említése nélkül Essam Marouf, a Cassiniról érkező információkat kiértékelő csoport vezetője. A NASA közlése szerint különböző felépítésűek az egyes gyűrűk. Az A-gyűrű igen lapos, a B-gyűrűben rendkívül sokféle anyag található, a C-gyűrű hullámos formájú. A B- és a belső A-gyűrűt csaknem kizárólag öt centiméternél nagyobb átmérőjű részecskék alkotják, a C- és a külső A-gyűrűben viszont alig vannak ilyenek.

A Szaturnusz gyűrűi, amelyek eredete mind a mai napig rejtély, olyan nagyok, hogy nem férnének el a Föld és a Hold között. A 3,3 milliárd dolláros (666,6 milliárd forint) európai-amerikai Cassini/Huygens ikerszonda tavaly július 1-jén, hét évig tartó út után állt a Saturnus körüli pályára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A Szaturnusz fölött is kék az ég

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) pasadenai központjában nem kis meglepetést okozott, amikor a gyűrűs bolygó körül keringő Cassini űrszonda helyi idő szerint csütörtök este erről tanúskodó felvételeket küldött - mondta Bob West munkacsoport-vezető. A Szaturnusz ugyanis földi teleszkópokkal figyelve mindeddig sárgának látszott.

MTI Világ

Pénteken száll le a Huygens a Szaturnusz holdjára

Ha minden a terveknek megfelelően alakul, pénteken űrhajózás eddigi egyik legizgalmasabb kalandja következik: a Szaturnusz körül július 1-je óta keringő Cassini amerikai űrszondához csatolt, és karácsonykor róla levált Huygens, európai gyártmányú leszállóegység belép az óriásbolygó Titán nevű holdjának sűrű légkörébe, majd jó kétórás ereszkedés után megpróbálja biztonságban elérni az égitest felszínét.

Panoráma Tech

Az Enceladus Szaturnusz-holdnak jelentős légköre van

A Szaturnusz körül tavaly nyár óta keringő Cassini amerikai űrszonda kimutatta, hogy az óriásbolygó Enceledus nevű holdjának jelentős légköre van – jelentette be szerda este a Kaliforniában lévő földi irányítóközpont.