szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

Leszállt a Foton-M-2 űrlaboratórium állatokkal a fedélzetén, a kutatók Kazahsztánban, a tervezett leszállás helyétől mintegy 46 kilométerre, húsz perc alatt fedezték fel csütörtökön - közölték a Moszkva melletti repülésirányító központban (CUP).

Nyikolaj Szokolov repülésirányító elmondta, hogy minden rendben zajlott, bár a leszállóegység 46 kilométerre a tervezett leszállási helytől ért földet. A fékezőernyő kinyílása után a kutató-mentő repülőgépek már a levegőben felfedezték az űrlaboratóriumot. A Foton leszállóegységét, amely hasonló az emberi irányítású Szojuz űrhajók leszállóegységéhez, ugyanolyan, bár kisebb kutató-mentő egység várta, mint amely a Nemzetközi Űrállomás legénységeit fogadja leszálláskor.

Szojuz modul a nemzetközi
űrállomásnál. Stresszelték őket
© AP
Oroszországból és Európából tudósok is érkeztek az Foton fedélzetén tartózkodó állatok - gekkók, tarajos gőték, csigák, skorpiók -, valamint mikroorganizmusok fogadására - közölte Jevgenyij Iljin, az Orosz Tudományos Akadémia Orvosbiológiai Intézetének igazgatóhelyettese. A tudósok két héten át végeztek többek között kémiai, fizikai és biotechnológiai kísérleteket az űrben a Foton fedélzetén utazó állatokkal, egyebek között immunhiányos és daganatos betegségek kezelésére alkalmas, nagy tisztaságú gyógyszerhatóanyagok előállítására.

Az Európai Űrügynökség (ESA) tudósai a május 31-én elindított űreszköz segítségével húsz kísérletet végeztek el, egyebek között a stressz hatását kutatták az élő szervezetek idegrendszerére, adott esetben a skorpiókéra, valamint folyadékfizikai megfigyeléseket végeztek a súlytalanság körülményei között. Az orosz tudósok kéttucatnyi kísérletet hajtottak végre, többek között a gekkók tanulmányozásával a csontritkulás elleni módszereket dolgoztak ki, a tarajos gőték segítségével a szervek regenerációját tanulmányozták a súlytalanság feltételei között.

A Nemzetközi Űrállomásról (ISS) csütörtökre virradó éjszaka lekapcsolódott a Progressz M-52 teherűrhajó, fedélzetén több mint egy tonnányi "háztartási hulladékkal" és elhasznált felszereléssel. A teherűrhajót, pontosabban annak maradványát - a légkörbe érve ugyanis a hulladék teljes egészében, az űreszköz pedig részben elég –- a Csendes-óceánban 4 kilométeres mélységbe süllyesztették el Új-Zéland és Dél-Amerika között, az előre kijelölt körzetben – közölték a CUP-ban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Sikerrel indították el a Progressz teherűrhajót

Péntek hajnalban elindították a kazahsztáni Bajkonurból a Progressz teherűrhajót, amely élelmiszert, vizet és felszerelést szállít a Nemzetközi Űrállomás (ISS) legénységének.

MTI Tech

Felkészültek az első európai teherűrhajó fogadásához

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) két űrhajósa befejezte űrsétáját, amelyen az első európai teherűrhajó dokkolásához szükséges berendezéseket szerelt fel orosz szakaszon, továbbá "kézzel" útnak indított egy bébiszputnyikot.

hvg.hu Tech

Elektromos meghajtású űrhajók indulnak a Marsra

Egy év múlva már elkészülhetnek azok az első forradalmi űrhajómotorok, amelyek alkalmasak lesznek arra, hogy a Hold- és a Mars expedíciók teherszállító egységeit célba juttassák.

Világ

Sikeresen földet ért az első kínai űrhajós

Csütörtök hajnalban ért földet Belső-Mongóliában az embert szállító első kínai űrhajó, a Szencsou-5, Jang Li-vej tajkonauta pedig épen és egészségesen szállt ki az űrkabinból. A tervek szerint Kína újabb embert küld az űrbe egy-két éven belül.