szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az űrhajókat venné körül felfújható műanyag burokkal egy amerikai szabadalom: az emberi tartózkodásra alkalmas, légzsilippel ellátott űrsátor megkönnyítené a szereléseket és javításokat, ugyanakkor elrejtené a berendezést a kíváncsi szemek elől.

A Genesis I űreszköz. Csomagolóipar
© Bigelow Aerospace
A szabadalmi leírás szerint a lopakodó repülőgépeknél bevált radar-elnyelő bevonattal és megfelelő alakválasztással a burok katonai álcázásra is alkalmassá tehető.

A szabadalmat a „Bigelow Aerospace" amerikai vállalat jegyeztette be 2005. novemberében és egy harmadára kicsinyített prototípust júliusban már fel is juttattak az űrbe. A vállalat egyelőre űrturisták majdani szállodájaként reklámozza a Genesis nevet viselő berendezést, de a szabadalmi leírás szélesebb alkalmazási kört említ.

A légzsilippel ellátott burkolatban lévő űrjárművön szkafander nélkül lehet szerelési munkákat végezni. A burkolat további előnye, hogy a közelben elhaladó űrjárművek kíváncsisága elől rejtve marad a tartalma, sőt egy sötét színű burok maga is nehezen fedezhető fel.

A javítható és álcázható műhold régóta szerepel az amerikai hadügyi kutatóközpont (DARPA) kívánságlistáján. Konkurens kutatók szerint számtalan sikertelen próbálkozás volt már, és a Genesis lehetséges katonai alkalmazásának megcsillantása csak a befektetőknek szánt mézes madzag.

Eric Haakonstad, a Bigelow Aerospace cég Genesis programjának vezetője úgy nyilatkozott, hogy céljaik között nem szerepel katonai alkalmazás, csak meg akarják könnyíteni az űrhajók távközlési berendezéseinek javítását. A berendezés értékén múlik, hogy érdemes-e szerelgetni, vagy olcsóbb újat fellőni – olvasható a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

91 halott indul a világűrbe

Kilencvenedmagával a világűrbe juttatják James Doohan hamvait: az amerikai színész hosszú éveken keresztül a Star Trek (Űrszekerek) Scottyját játszotta. Vele utazik többek között egy amerikai űrhajós urnája is.

MTI Tech

Szex a világűrben – nem megy

Az űrszex, már ha megvalósítható lenne, forróbb és verejtékesebb, mint a földi, mivel a súlytalanság miatt a testmeleg nem oszlik el, a test jobban izzad, és a légtérben megmaradnak a belőle származó vízcseppek - írta a La Repubblica című olasz napilap.

MTI Tech

Drágul az űrturizmus

A jövőben mélyebben kell a zsebébe nyúlnia annak, aki az orosz űrhivatal, a Roszkozmosz szervezésében a világűrbe akar utazni. A hivatal szóvivője szerint ezentúl egy utazás a Nemzetközi Űrállomásra 16,7 millió euróba (hozzávetőleg négy és fél milliárd forintba) fog kerülni, ami majdnem 8 százalékkal több, mint korábban. A hivatal az idén várhatóan 9 százalékra növekvő oroszországi inflációval indokolta a döntést.

MTI Tech

A sarki fény baktériumokat juttathat az űrbe

Elektromos mezők képesek lehetnek arra, hogy mikrobákat és baktériumokat juttassanak a Földről a világűrbe, akár például a Marsra is - véli Tom Dehel, az amerikai Légügyi Hatóságnál dolgozó elektromérnök.