szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai űrügynökség szakemberei szerint a szervezetnek rendelkezésére állnak a megfelelő eszközök, hogy szinte az összes olyan aszteroidát kiszűrje, amelyek veszélyt jelenthetnek a Föld számára, azonban, mivel nincs megfelelő pénzügyi háttere, ezzel a feladatkörrel egyszerűen nem foglalkoznak.

A Washington Post-ban megjelent írás egy a NASA által ezen a héten kiadásra kerülő jelentésre hivatkozik, amely szerint, ahhoz, hogy 2020-ig kiszűrjék a bolygónk számára veszélyt jelentő mintegy 20 000 aszteroida és üstökös 90 százalékát, egymilliárd dollárra lenne szükség. A jelentést hétfőn a Planetary Defense Conference nevű szakrendezvényen véleményezték. 

Az amerikai kongresszus 2005-ben kérte fel a NASÁ-t, hogy alakítsanak ki egy tervet a gyilkos aszteroidák felkutatására és semlegesítsére.

„Tudjuk mit kellene tennünk, egyszerűen csak pénzünk nincs rá” – nyilatkozta a Postnak Simon Worden, a NASA Ames kutatóközpontjának igazgatója.

A bolygó számára veszélyt jelentő aszteroidák jellemzően 140 méternél nagyobb átmérőjűek, vagyis körülbelü akkorák, mint egy stadion. Ezek még akkor is gondot okozhatnak, ha nem találják el a Földet, csupán felrobbannak a közelében, ez ugyanis jelentős hőhatással és lökéshullámmal járna, nem beszélve a szétszakadó aszteroida darabkáiról, amelyek a Földre zuhanva okoznának pusztítást. Egy ilyen robbanásnak 100 millió tonna dinamitéhoz hasonló ereje lenne.

A NASA a pénzhiány ellenére számos nagyobb égi objektumot tart szemmel. Ezek legalább átmérője legalább egy kilométer, s egy esetleges becsapódás katasztrofális következményekkel járhatna az emberiség – és a földi élet – számára. Azonban ez a kutatás – amely jelenleg 769 aszteroidát és üstököst fedezett fel, amelyek nem fenyegetik bolygónkat – jelentős késésben van, ugyanis 2008 végére kellene, hogy elkészül.

A NASA-nak két lehetősége lenne a feladatra. Az egyik, egy földi távcsőrendszer kiépítése, amelyet együttműködésben használnának más ügynökségekkel. Ez mintegy 800 millió dollárt emésztene fel és egy kis időbe telne, míg összegyűlnének a szükséges adatok. A gyorsabb módszer egy űrbe telepített infravörös teleszkóp lenne, amelyhez azonban 1,1 milliárd dollárra lenne szükség. Lindley Johnson a NASA egyik vezető kutatója szerint a Fehér Ház mindkét változatot túlságosan költségesnek találta.

A jelenleg legolcsóbbnak tűnő megoldás más ügynökségek programjaiba való bekapcsolódás lenne, ehhez 300 millióra lenne szükség, Johnson szerint azonban ezt is elutasították.

„A NASA jelenlegi álláspontja az, hogy nem tudunk mit tenni ebben a helyzetben” – tette hozzá a kutató. „Amit nem találunk meg, nem is tudunk tenni ellene, s így megvan a veszélye, hogy olyasmi érkezik az űrből, ami súlyos károkat okozna az emberiségnek.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Ma ér a Föld közelébe az óriási aszteroida

A tudósok biztosan állítják: aggodalomra nincs ok, a Toutatis aszteroida bolygónktól másfél millió kilométerre suhan el, és arra, hogy belénk ütközzék, még csak a leghalványabb esély sincs.

BBC Tech

Kövessen Ön 50 ezer dollárért aszteroidát

Űrkutatók 50 ezer dollárt ajánlottak fel annak, aki a legjobb módszert dolgozza ki egy, a Földünkhöz közeledő aszteroida megjelölésére és mozgásának követésére.

MTI Tech

Harminc év múlva ütközhet a Földnek egy távoli aszteroida

Jelenleg messze van és csendben kering a Nap körül. De ha nem módosul a pályája, az Apophis, a halál és a pusztítás egyiptomi istene után elnevezett aszteroida 2036-ban másodpercenként 13 km-es, azaz óránként csaknem 50 ezer kilométeres sebességgel a Földnek ütközik.

hvg.hu Tech

2036-ban érkezik a Föld számára végzetes aszteroida?

Nem egészen 30 év múlva április 13-án megeshet, hogy a Föld lakói egy nagyon gyászos napra ébrednek fel. Bár csupán 1:45 000 az esély, hogy a becsapódás bekövetkezzen, a tudósok szerint az ENSZ-nek érdemes lenne megfontolni, milyen lépéseket tesz egy esetleges katasztrófa elhárítására.

MTI/hvg.hu Tech

Kiszámították a becsapódó aszteroidák lehetséges pusztítását

Amerikai mérnökfizikusok számításai szerint a tengerbe csapódó aszteroidák nagyobb kárt okoznak, mint a szárazföldbe ütközők, s a 2004-es ázsiai cunamihoz hasonló pusztítással járó kisebb becsapódások átlagosan 6000 évente fordulnak elő.

MTI Tech

Elvontatnák a Földet fenyegető aszteroidákat

Amerikai űrhajósok új tervet dolgoztak ki arra az esetre, ha a Föld pályáját aszteroida keresztezné: kiszámították, hogy a NASA készülő ionhajtóműves űrhajója leszállás nélkül, pusztán gravitációs erővel is képes lenne pár év alatt a Föld sugarának megfelelő távolsággal odébb vontatni egy 200 méter átmérőjű aszteroidát.

MTI Tech

Két éven belül a Földbe csapódhat egy hatalmas aszteroida

A Földre potenciálisan veszélyes új aszteroidát észlelt a NASA április utolsó napjaiban. Bár az első számítások alapján csupán 1:6000000 az esélye a találkozásnak - tehát igen valószínűtlen, hogy a 2006 HZ51 névvel jelölt objektum beleütközik a Földbe - a potenciálisan veszélyes égitestek listáján jelenleg ez a nagyjából 800 méter átmérőjű kisbolygó a legnagyobb.

MTI Tech

Holdtávolságban elszáguldó aszteroida

Aszteroidával találkozott vasárnapról hétfőre virradóra a Föld, de mint a csillagászok közölték, nem fenyegetett ütközés lehetősége. A 2004 XP14 elnevezésű égi vándor mintegy 433 ezer kilométerrel "elvétette" bolygónkat, ez valamivel nagyobb távolság, mint amennyire a Hold kering.