szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Finommozgásokra alkalmas, mesterséges bőrbe bújtatott, tanulásra és kommunikációra képes, emberhez hasonló robotok kifejlesztésén fáradoznak az európai pénzalapokból finanszírozott nemzetközi tudóscsoportok.

Humanoid robot egy japán kiállításon
Mintha ember lenne
© AP
Egy kétéves európai fejlesztési terv eredményeképpen a granadai egyetem építészeti és számítógép-technológiai karán olyan mesterséges kisagyat hozott létre egy nemzetközi tudóscsoport, amely beépíthető a German Aerospace Center által szintén két éves munkával megépített robotba - írta a BBC online hírszolgálata.
 
A kisagy az agynak az a része, amely a mozgásfunkciót szabályozza. A szakértők azt remélik, hogy ez a kutatás az olyan betegségek kezelésben is előrelépést jelenthet, mint a Parkinson-kór.
 
A granadai projekt a Sensopac (SENSOrimotor structuring of Perception and Action for emergent Cognition) elnevezésű 2001. január 1-jén indult nagyobb európai kutatási programba illeszkedik, amelyet az Európa Bizottság 6,5 millió euróval (mintegy 1,6 milliárd forinttal) támogatott. A négyéves programnak kilenc országból összesen 12 részvevője van.
 
"Egy robotba ültethető mesterséges kisagynak azért óriási a jelentősége, mert az sokkal finomabb mozgásokat tesz lehetővé a gép számára, mint amire az ipari robotok manapság képesek” - magyarázta Eduardo Ros Vidal professzor, a granadai kutatócsoport irányítója. „Bár a robotok egyre fontosabbak társadalmunknak és technológiájuk is egyre fejlettebb, egyelőre nem képesek az emlősök szintjén bizonyos feladatok ellátására. Évek óta beszélünk humanoidokról, egyelőre mégsem látjuk őket az utcán és nem használhatjuk felkínált korlátozott képességeiket.”
 
A most tervezett humanoid robot azonban például alkalmas lenne rá, hogy otthonukban segítsen a mozgáskorlátozott embereknek.
 
A Sensopac projekt következő lépcsője a mesterséges bőr létrehozása lesz, amely nemcsak esztétikai célokat szolgálna azzal, hogy emberibb külsőt kölcsönöz a robotnak, de az alkotók arra is törekednek, hogy a bőr olyan érzékeny és érzékelésre képes is legyen, akár az emberé.
 
Utóbbi fejlesztés is a German Aerospace Center feladata, amely más kutatócsoportokkal együttműködve dolgozik majd rajta.
 
A humanoid-alkotó Sensopac ugyanakkor nem áll egyedül az európai kutatóprogramok sorában. Egy másik projekt, amelyre 2,3 millió eurót (mintegy 580 millió forintot) szántak, azt igyekszik megoldani, hogy képessé tegye a robotokat az embertől való tanulásra, és képessé tegye őket a társadalmi és érzelmi megnyilatkozásra.
 
A humanoid robotok kifejlesztése tehát rohamléptekkel halad előre, ami azonban olyan sürgető kérdéseket is felvet, hogy miként lehet beilleszteni az androidokat az emberi társadalomba. Egyesek szerint etikai kódexet kell felállítani a robotok számára, mások azt firtatják hogyan lesz képes megbirkózni az ember az ilyen gépi intelligenciával.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Agyhullámokkal irányított robotot fejlesztettek ki

Amerikai kutatók olyan humanoid robotot fejlesztettek, melynek mozdulatait az emberi agyból közvetlenül érkező jelek irányítják. A kutatócsoport félautomata robotját irányítója helyváltoztatásra és kiválasztott tárgyak felemelésére tudja utasítani pusztán azzal, hogy ezekre a cselekvésekre gondol.

hvg.hu Tech

2030-ra robotsofőrök vezethetik az autóinkat

Kutatók a következő generációs, robotsofőrök által vezetett autókon dolgoznak, mely víziójuk szerint 2030-ra elterjedt személyszállítási forma lehet – jelentették be egy konferencián.

hvg.hu Tech

Felszolgáló robotot fejlesztettek ki Japánban

A szigetország tudósai egy olyan gépezetet készítettek, amely képes felszolgálni a délutáni teát, majd, ha az emberek végeztek, rendet is rak helyettük. A fejlesztéstől azt várják, hogy megkönnyíti majd Japán egyre idősödő lakosságának ellátását.

hvg.hu Plázs

Robot segít a kopaszság kezelésében

Egy angliai biotechnológiai cég fejlesztette ki azt a kopaszság kezelésében forradalmi jelentőségű eljárást, mely révén a tarkóról eltávolított hajtüszők megsokszorozott papillasejtjeit ültetik vissza a csupasz területekre.

MTI Tech

Robotlegyeket fejleszt egy brit egyetem

Robotlegyeket már James Bond, Őfelsége 007-es ügynöke is használt, de most a valóságban is megjelennek az apró, és igen hasznosnak ígérkező felderítő szerkezetek.

hvg.hu Tech

DJ-ként debütáltak az ipari robotok

A Juke Bot néven ismertté vált szerkezet nem más, mint két Kuka márkájú ipari robot, melyeket számos bakelitlejátszóval raknak körül, hogy azokon zenélve szülessenek új zenék.