szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

A szélsőséges csoportok hamarosan robotokkal fogják elvégeztetni a terrorcselekményeket, vélekedik Noel Sharkey mesterségesintelligencia- és robotika-kutató szakember.


A fejléc szövege
A helyzet jóval aggasztóbb, ha egy pillantást vetünk a nukleáris bombák házi elkészítéséről írt tanulmányra, amelyről korábban már beszámoltunk.

Míg egy nukleáris támadás több mint ötmillió dollárba kerülne, a madridi merénylet összköltségét pedig a tanulmány szerzői tízezer dollárra becslik, Sharkey szerint egy távolról irányítható robot már ötszáz dollárból is összeállítható.
"A gond igazából az, hogy a szellemet már nem tudjuk visszadugni a palackba. Ha az új fegyverek megjelennek, akkor már egész könnyen le is lehet másolni ezeket", nyilatkozta Sharkey a brit Royal United Services Institute által szervezett konferencia keretén belül.

A szakértő szerint ugyan nem tudni, hogy a terroristák mikor kezdenék el aktívan kihasználni a robotika adta előnyöket, de a robotgyártás árai rohamosan zuhannak, az amatőr műszerészek pedig a boltok polcain is számos félkész terméket vagy felszerelést találhatnak. Elmondása szerint ahhoz nem kell túl sok szaktudás, hogy valaki önmagától nekiálljon robotfegyvereket gyártani, példának okáért egy apró, GPS-irányítású, autopilótával is ellátott robotot körülbelül 500 dollárból is össze lehet már állítani.

Sharkey már korábban is felhívta a figyelmet a robotháborúk mögött meghúzódó problémákra. Dél-Korea mellett Izrael, Kína, Szingapúr és a brit haderő is jelentős összegeket fordít a robotizált haditechnológiák fejlesztésére, az amerikai hadügyminisztérium 230 milliárd dolláros hadászati büdzséjének szerves részét képezik a robotok, a felmerülő gyakorlati és etikai kérdésekre azonban kevés hangsúlyt fektetnek.

A szakértő szerint a robotok mesterséges intelligenciája és érzékelése még annyira fejletlen, hogy egy ártatlan járókelő kezében tartott fagylalttölcsért ugyanolyan veszélyesnek tarthatja, mint a kiélesített kézigránátot. Míg az emberi haderő viselkedését a genfi egyezmény valamilyen szinten befolyásolhatja, a robotokkal kapcsolatban semmilyen jogi háttér nem létezik, ez pedig számos nemzetközi krízishelyzetet okozhat a legjobb esetben is, vázolja fel a jövő egy lehetséges képét a Guardianben publikált cikkében a kutató.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!