szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Azt gondolnánk, hogy a magára hagyott jelszavas védelemmel ellátott windowsos...

Azt gondolnánk, hogy a magára hagyott jelszavas védelemmel ellátott windowsos gépünk teljes biztonságban van, és abba bejutni majdhogynem lehetetlen az átlagember számára. A valóság ezzel ellentétben az, hogy az alábbiakban bemutatásra kerülő, elsősorban rendszergazdáknak szánt szoftverekkel alig tart tovább bejutni egy gépbe, mintha ismernénk a jelszót. Ennek persze az az előnye is megvan, hogy ha elfelejtettük otthoni rendszerünk jelszavát, esélyünk van újra bejutni saját rendszerünkbe. A bejutáshoz több lehetőség iskínálkozik, választhatjuk az ingyenes Ophcracket vagy a fizetős Zyzoomot. A két szoftver közös jellemzője, hogy a használatukhoz először CD-re kell írni őket, majd a felírt lemezről bootolni és minden Windows verzió esetében tökéletesen működnek.

Az Ophcrack egy ingyenes megoldás, ami tulajdonképpen nem más, mint egy speciálisan erre a feladatra készített Knopix Linuxra épülő rendszer. A Linux szó hallatán bizonyosan sokak szeme elkerekedik, de ne tartsunk tőle, az egész rendszer automatizált, ha a bootolás sikeres volt és a rendszer töltődése elindult, akkor mondhatni már nyert ügyünk van. Az operációs rendszer betöltése után automatikusan elindulnak a jelszó megfejtéséhez szükséges segédalkalmazások, és hozzá is kezdenek a művelethez. A jelszavak megfejtése általában néhány perc, amit persze a gép teljesítménye nagyban befolyásol. Működés közben az egyedüli hiba, ami felléphet, hogy a program nem találja a visszafejtéshez szükséges fájlok elérését. Ez akkor fordul elő, ha nem az alapértelmezett könyvtárba telepítettük a rendszert. Persze ez sem akadály, mivel kiírja az alapértelmezett elérési utat, ami alapján megadhatjuk a fájlok helyét, és már indulhat is a móka. A visszafejtés befejeztével listázza a rendszerben található felhasználókat és a hozzájuk tartozó jelszavakat, aminek ismeretében a gép újraindítása után beléphetünk a rendszerbe.

Ophcrack: Ingyenes, mégsem marad rejtve előle semmi

A Zyzoom névre keresztelt szoftver még az előzőnél is hatékonyabb megoldást kínál. A hátránya mindössze annyi, hogy nem ingyenes, továbbá a működése is eltérő, mivel nem visszafejti a jelszavakat, hanem egyszerűen törli azokat. Az indításhoz a Zyzoomot tartalmazó lemezről kell bootolni. Elindulás után egy DOS-os kezelőfelület tárul elénk, ahol listázza a felhasználókat. Minden felhasználó előtt egy számot láthatunk. E számok megnyomásával választhatjuk ki azt a fiókot, amelyik jelszavát törölni szeretnénk. A törlés előtt a biztonság kedvéért meg kell erősíteni a törlési szándékunkat, ami után egy pillanat alatt törli a jelszót. Ezt követően már csak újra kell indítani a rendszert, ahová immár jelszó megadása nélkül léphetünk be.

A DOS-os kezelőfelület komoly programot sejttet

Végezetül fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy a bemutatott szoftverek a fejlesztők szándékai szerint legális használatra, főként rendszergazdáknak lettek fejlesztve. Ez persze nem zárja ki az etikátlan használatot, emlékezzünk csak Nobelre és a dinamit esetére. De hétköznapi felhasználóknak is jól jöhet, ha sikerül elfelejteni a jelszót, vagy a gyermekünk egy szobafogságért cserébe esetleg átírta azt...

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!