szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Olyan anyagot fejlesztettek ki texasi kutatók, amelynek révén valóra válhat a cukorbetegek régi álma: kapszulaként juttathatják szervezetükbe az inzulint, nem napi több injekció révén.


Az ACS Biomacromolecules április 14-i számában megjelent tanulmányban Nicholas A. Peppas és kollégái abból indulnak ki, hogy a gyomorsav az eddigi tapasztalatok szerint elpusztítja az inzulint, így az orvostudomány jelenlegi szintjén lehetetlen orális úton szedhető diabéteszgyógyszereket készíteni.

A tanulmány egy környezetének pH-értékétől függően változó polimer hidrogél működési mechanizmusát részletezi. A hidrogél csomag a búzacsíra-agglutinin, egy növényi alapú cukor hozzáadása révén képes hozzáragadni a vékonybél felső részéhez, méghozzá annyi ideig, hogy lehetővé tegye a benne lévő inzulin felszívódását.

A laboratóriumi tesztek során az inzulint tartalmazó gélszerű anyag kitágul a gyomor savas környezetében és megakadályozza, hogy a gyomorsav reakcióba lépjen a gyógyszerrel. Az inzulinfelszívódás helyén, a vékonybél alkalinos környezetében viszont a polimer összezsugorodik és szabadjára engedi a benne található anyagot.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Van megoldás a cukorbetegek memóriazavaraira

A cukorbetegség bizonyítottan káros hatással van az agy kognitív funkcióira, tudósok egy csoportja azonban csak most tárta fel az egyik mechanizmust, amely alapul szolgálhat a diabétesz által okozott tanulási- és memóriazavaroknak.

Medipress Plázs

Átfogó vizsgálatok a cukorbetegségről

A Magyar Diabetes Társaság április 17 és 20-a között tartja kongresszusát. A találkozó tudományos témakörei közül idén kiemelkednek a nagy átfogó vizsgálatok, a genetikai témájú előadások, valamint több magyar epidemiológiai (érintettségi) jellegű felmérés eredményeit is itt ismerheti meg először a szakmai közönség.

MTI Plázs

Ön cukorbeteg? Hamarosan kiderül

A kérdőíves kikérdezés alapján felmérik azokat a gyermekeket és felnőtteket, akik - bár nem tudnak róla - de már cukorbetegek, vagy a betegség "előszobájában" járnak.