szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai Harvard és az észak-karolinai egyetem kutatói szerint az előtörténelem legnagyobb élőlénye, a 70-65 millió évvel ezelőtt Észak-Amerikában élt Tyrannosaurus Rex nem a mai gyík előde, hanem a csirkéé és a struccé.

A kutatók nem a hagyományos módszert követték, nem a dinoszauruszkövületek csontvázának struktúráját vizsgálták, hanem az ezekben a csontokban lévő proteinek molekuláris felépítését elemezték és rájöttek: ez teljesen azonos a mai szárnyaséval, míg a gyík vonatkozásában ez nem mondható el - olvasható a Science című folyóiratban megjelent tanulmányban.

Egyes amerikai tudósok azonban szkeptikusok, nem tartják valószínűnek, hogy ilyen régi proteint érintetlenül meg lehessen találni a csontokban. A felfedezők ugyanakkor továbbra is állítják, hogy a vizsgált proteinben semmiféle nyoma nem volt szennyezettségnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

Európa és Amerika szétválásáról mesélő dínóleletek

Portugál paleontológusok az Allosaurus fragilis tucatnyi kövületét találták meg Andresben. Korábban Észak-Amerikában bukkantak rá ugyanerre a fajra, így a leletek pontosabb magyarázatot adhatnak arra, hogyan és mikor alakult ki az óceán, amely elválasztja Európát és Amerikát.

Tech

A méhek túlélték a dínók kipusztulását

A trópusi méhek túlélték azt a világméretű természeti katasztrófát, amely 65 millió évvel ezelőtt nagy valószínűséggel a dinoszauruszok kipusztulását is okozta – állítja egy amerikai kutató.