szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tudósok szerint a NASA Phoenix szondája az egyik legutóbbi talajmintával jeget hozott a felszínre - jelentették be a misszió illetékesei.

A műszerek fényképet készítettek a felhozott mintáról, amelyben kezdetben fehér erek voltak láthatók, a későbbi felvételekről azonban eltűntek, mert a mintában lévő jég elpárolgott  - adta hírül egy közleményben Peter Smith, a tucsoni Arizonai Egyetem munkatársa.

A fehér foltok egy idő után eltűntek a képről
© NASA

"Az bizonyítja a jég jelenlétét, hogy ezek a kis világos színű csomócskák néhány nap alatt eltűntek a képekről. Korábban néhányan azt hitték, hogy talán sókiválásról van szó. A só azonban nem tűnt volna el" - tette hozzá.

A Phoenix fő küldetése éppen az élet lehetséges jeleinek felkutatása a vörös bolygón, ezért a víz jelenléte lényegi kérdés. A szonda a bolygó sarkvidékén szállt le, robotkarja segítségével anyagmintákat gyűjt a környezetéből, amelyet a belsejében lévő minilaboratórium elemez. Mindazonáltal egy korábbi mintából, amelyet felmelegítettek, nem sikerült víz nyomaira bukkanni.

Most azonban a Dodo-Goldilocks névre keresztelt, június 15-én vett minta alsó rétegében fehéres színű csapadékra bukkantak, amelynek nyoma sem maradt a következő, június 19-i felvételen. A robotkar ezen a napon kemény réteget talált a bolygó felszínén, ezért a kutatók remélik, hogy jeges rétegig sikerült ásnia. A legfrissebb, tegnapi anyagminta a Hófehérke 2 nevet kapta.

A Phoenix a Mars északi sarkvidékén landolt május 25-én. A 420 millió dolláros beruházással megvalósult küldetés előreláthatólag 90 napig tart.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Elkapták a Phoenix űrszondát landolás közben – fotó

A Marson sikeres leszállást végrehajtó Phoenix-et a NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nevű műhold nagy felbontású kamerája kapta lencsevégre, mikor még ejtőernyővel közeledett a vörös bolygó felszíne felé. Ez az első eset, hogy egy űrjármű fotózott le egy másik űrjárművet, amely egy másik bolygóra ereszkedik le éppen.

MTI Tech

A Phoenix nehezen boldogul a Marson

Gondot okoz a Marsot kutató Phoenix űrszonda első talajvétele a NASA kutatóinak, az automata űrlaboratórium által kiemelt első rög, túlságosan durvaszemcsézetű, s a labor egyelőre nem tudja elemezni azt - közölte a kaliforniai Pasadenában lévő földi irányítás.