 © AP |
Az új módszer a fémfelületek finomkorróziójának elemzésén alapul - a felfedezés szerint a korróziós minták akkor is megmaradnak a felületen, ha azokat letisztítják, 600 Celsius fokra forrósítják vagy lefestik. John Bond, a University of Leicester kutatója szerint az ujjlenyomat még sokáig megtalálható a fémen.
Bond szerint az új megoldás a fém permamens fizikai változását használja ki. Az izzadtság sójának klorid-ionjai az ujjlenyomat kiugró szélein korróziós vonalakat okoz, amikor pedig a fém felforrósodik egy robbanást vagy egy fegyver elsütését követően, a kémiai reakció felgyorsul, a korrózió pedig erősödik.
A minták megjelenítéséhez a brit tudós vezető tulajdonsággal bíró finom port szór a fémre, majd 2500 voltot vezet azon keresztül, az elektromos mezőnek köszönhetően pedig a por letapad a korrodált felületekre. Egyes fémek, például a fegyvertöltények alapanyagául szolgáló sárgaréz, kifejezetten jól korrodálnak, így róluk leolvasható a töltényt vagy a bombát megfogó személy ujjlenyomata.
A felfedezés részletei a Journal of Forensic Sciences aktuális számában jelent meg, a felfedezés gyakorlati bizonyítékát jelenleg két esetben is teszteli a brit rendőrség: a Metropolitan Police egy tíz évi gyilkossági esetben alkalmazza, a Lincolnshire-i rendőrség pedig egy friss esetben teszteli a technológiát.