szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Utóbbi persze nagy hiba, mert nincs is kényelmesebb, mint egy PDA-t bedobni a kocsiba, elindítani...

Utóbbi persze nagy hiba, mert nincs is kényelmesebb, mint egy PDA-t bedobni a kocsiba, elindítani rajta az iGo-t (vagy valamelyik hasonló navigációs programot) és egy kellemes női (vagy hölgyek számára kellemes Moha Bá) hang segítségével eljutni a kiindulási ponttól a célig.
S bár manapság már egész olcsón lehet hozzájutni látványos térképpel szolgáló GPS-hez, vagy GPS-képes telefonhoz, PDA-hoz, azért a legolcsóbb - bár nem mindig a legegyszerűbb - még mindig az, ha az ember felkúszik valamelyik online útvonaltervezőre és ott tudakolja meg, merre is menjen. Ezeket nem kell telepíteni, minden népszerű operációs rendszeren és minden népszerű böngészőben működnek. Egyszóval mindig kéznél vannak, ha egy internetre csatlakozó gép elé kerülünk.
Íme tehát néhány olyan oldal, amelyekkel remek kirándulásokat tervezhetünk itthon és külföldön egyaránt, anélkül, hogy eltévednénk.

T-Online térkép
A t-online térképe elsősorban azoknak nyújt kényelmes megoldást, akik határon belül szeretnének “ismerd meg a hazád” akciókat szervezni a nyáron. Nekik viszont kifejezetten jól jön. Segítségével pillanatok alatt rákereshetünk házszámra pontosan bármilyen címre az országban, de tetszőlegesen nagyíthatjuk, kicsinyíthetjük a térképet, így ha valami eldugott helyre vágyunk, azt is megtaláljuk vele. Ha esetleg tudjuk a földrajzi koordinátákat, a dolog még egyszerűbb. Visszafelé is működik, bárhova kattintunk, pontos adatokat kapunk, amelyet hasznosíthatunk mondjuk egy hagyományos GPS készülék birtokában.

Természetesen ha csak online térképről beszélnénk, nem kerülhetett volna be ebbe a válogatásba, de az oldal egyben útvonaltervezési funkciókkal is rendelkezik. Megadjuk a kezdő helyet, a célt és a javasolt útvonal máris megjelenik a térképen, illetve listába szedve az érintett fontosabb pontok. Köztes állomásokat is megadhatunk, így akár egy komplett túrát is megtervezhetünk vele. Optimalizálhatunk a legrövidebb és leggyorsabb útvonalak szerint, s ha esetleg nem tudjuk, milyen sorrendben lenne érdemes meglátogatni a tervezett helyeket, ezt is megmutatja a rendszer. Kihagyhatjuk a fizetős utakat és kompokat. Van közigazgatási és domborzati térkép nézet is, így autósok, biciklisek és gyalogosok egyaránt remekül hasznosíthatják a t-online térképét. Autó esetén még egyszerűbb költségszámításra is van lehetőségünk.
Külön pozitívum, hogy megtalálunk rajta több, mint 2000 gyógyszertárat, 144 kórházat, benzinkutakat, autószerelőket, éttermeket, kikötőket, bevásárlóközpontokat és még számtalan  fontos helyet.
Az útvonalakat nyomtathatjuk, elküldhetjük e-mailben (a linket) vagy akár GPS TrackMaker formátumban le is tölthetjük!

Google Maps
Nos, milyen összeállítás lenne ez, ha nem említenénk meg benne a Google térképét? Lehet egyáltalán manapság már bármit csinálni a neten a Google termékek érintése nélkül? Mentségükre legyen mondva, legalább jól használható szinte minden, amit csinálnak, így a Maps is. Segítségével már nem kell az országhatáron belül maradnunk, bár ezt is megtehetjük, s házszámra pontosan tervezhetünk vele. 

De ha éppen Bécsbe, vagy Európa más országába kívánkozunk, szintén elárulja, miként jutunk el oda. Ha esetleg nem tetszik a kijelölt útvonal valamelyik része, egyszerű fogd és vidd módszerrel odébb húzhatjuk azt. A grafikus útvonalterv mellett kapunk listát is, amit bemagolhatunk, vagy kinyomtathatunk, ízlés szerint.
Európában és Japánban utcaszinten bóklászhatunk (házszámra pontosan, mármint Európában, mert a Japánok kicsit másként nézik a dolgokat). Amerikában viszont nemhogy házszám-szinten csavaroghatunk, hanem körülnézhetünk az utcákon is a Street View nézetben, az meg már a minimum, hogy látjuk az aktuális útfelbontásokat és lezárásokat. 

No, ilyet szeretnék én Magyarországra is a Google Maps-en belül, bár Budapesten valószínűleg nem látszana semmi az utcákból a sok kis ásós figura miatt... Persze ezt a “luxust” egyelőre Amerikán belül sem mindenhol érjük el, csak meghatározott helyeken, de félelmetes látni, hová fejlődhet még a Google Maps.
Természetesen van műholdfelvétel és domborzati nézet is, globálisan és itt is megadhatunk több érintendő területet amikor útvonalat tervezünk.

ViaMichelin
Szegény habcsók-emberkéről nekem mindig a Ghost Busters első része jut eszembe, de ezúttal a Michelin segítségével nem épületeket rongálunk meg, hanem útvonalat tervezünk. Kényelmesen használható kis útvonaltervező, amelynek segítségével szintén bebarangolhatjuk Európa útjait, ugyancsak hézszámra pontosan. Nagyon részletes tervet készít, díjakkal, benzinkutakkal, szállás ajánlatokkal, éttermekkel stb. az érintett pontokon, de a térkép része ilyenkor nem különösebben használható. 

A nyomtatható lista viszont talán itt a legjobb, leginkább áttekinthető. A nyomtatás mellet az útvonaltervet elküldik nekünk e-mailben, vagy exportálhatjuk különböző GPS (Tom-tom, Mio, Garmin stb.) formátumokba.
Érdekesség, hogy időjárási és forgalmi adatokat is kapunk.

Útvonalterv.hu
A végére egy szintén hazai pályán mozgó oldal maradt. Az Útvonalterv.hu kiváló lehetőség autósoknak, bicikliseknek vagy éppen gyalogosoknak, üzleti úttól a kirándulásig mindent tervezhetünk vele. Budapesten belül még BKV-s utazást is tervezhetünk két pont között, bár engem például lazán “átdobott” Pestre egy kifejezetten budai útvonal esetén. Vagy a HÉV-ről, vagy a budai oldalon a Duna mellett közlekedő villamosról nem volt hajlandó tudomást venni, amikor tervezte az adott utat. Pedig amúgy friss ismeretei lehetnek, mert ismeri a 239-est és az Újbuda buszt is (az oldal alján 2008. június 20 volt megjelölve utolsó térkép frissítésnek). Persze ez némileg szőrszálhasogatás, hiszen a javasolt BKV-s útvonalak is tökéletesen megfelelnek arra, hogy eljussunk a kívánt helyre, és ezt az egy teszt-utat leszámítva minden más próbálkozásnál kiválóan teljesített a rendszer. Szóval ha valahova el akarunk jutni tömegközlekedéssel a fővárosban, nyugodtan rábízhatjuk magunkat. 

Ráadásul különböző szempontokat is megadhatunk neki (legkevesebb átszállás, legkevesebb gyaloglás, leggyorsabb útvonal). Ha autóval vágunk neki Budapestnek, örömhír, hogy láthatjuk az érvényes közlekedési változásokat, útfelbontásokat stb. is, napi frissítéssel.
Az Útvonalterv.hu Budapestről Hévízre tökéletesen megtervezte az utat autóval és biciklivel egyaránt, házszámra pontosan, és a többi teszttel is kitűnően végzett. Itt is van különféle szempontok szerinti tervezés (leggyorsabb vagy legrövidebb útvonal, fizetős autópályák kihagyása, komphasználat stb.), és a várható összeget is kikalkulálja a rendszer.
Nem csak utcanevekre, vagy településekre kereshetünk, hanem akár GPS koordinátákra is
Kereshetünk a térképen különféle objektumokat is: bankokat, automatákat, boltokat stb.
Mindent egybevetve remekül használható kis térkép ez. Ha az oldalba épített változat esetleg kicsinek tűnne, egy gombnyomással megnyithatjuk külön ablakban is.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

WiFi-paradicsom Budapesten

Amikor valaki helyi hálózatot alakít ki, egyre gyakoribb, hogy vezeték nélküli...