szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Az emberek által teljességgel elérhetetlen csőrendszerek gyakori lakói lesznek a trondheimi Sintef Group által fejlesztett robotkígyók. A gépállatok a csöveket vizsgálják és tisztítják majd, valamint képesek lesznek a függőleges járatokban is felmászni.


A norvég Sintef Group arra tervezték a másfél méter hosszú alumíniumrobotokat, hogy a komplex, az emberek számára túl vékony és megközelíthetetlen ipari csőrendszereket vizsgálhassák, illetve tisztítsák, ha éppen arra van szükség. Az olaj-, gáz- és hűtőcsövekben képesek lesznek majd szivárgásokat felderíteni, emellett önmaguktól tudnak majd mozogni és navigálni, tudni fogják, mikor következik egy forduló, ahol be kell kanyarodniuk, emellett egy belső szabályrendszernek is meg fognak felelni, amely azt írja le, hogy bizonyos helyzetekben hogyan kell viselkedniük.

Az intelligens robotoknak 10-11 "ízületük" van, ezek révén függőleges csövekben is tudnak majd navigálni, vagy felemelt fejrésszel előre csavarják magukat felfelé a csövek felületét felhasználva, vagy egyszerűen csak felcsatolják magukat a cső falához és felgördülnek.

Az egyes ízületek mindegyikéhez ugyanis műanyag kerék csatlakozik, így bármilyen helyzetű csőben gyorsan és biztosan tudnak mozogni, gördülni és mászni, akár 20 centiméter átmérőjűben is, emellett folyamatosan észlelik helyzetüket a csőrendszerben. A robotkígyók nemcsak egy előre felvázolt térkép alapján tudnak navigálni, hanem később egy látórendszerrel is fel lesznek szerelve. A fejlesztők szerint a robotállatok első prototípusa 2008 végére várható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Interjú

Robotkígyót fejleszt a sebészből lett miniszter

Orvosi robotkígyót fejlesztenek Londonban. A hosszú csőre emlékeztető készülék az emberi szervezetben tekeregve derítené fel a problémákat, képes szívrendszeri bypass műtétek elvégzésére, valamint kameraként is funkcionál, írja a BBC News.