szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Tennivalóink feljegyzésére persze a legkézenfekvőbb megoldás még mindig a...

Tennivalóink feljegyzésére persze a legkézenfekvőbb megoldás még mindig a papír és toll. Olcsó és kis helyet foglaló megoldás. Azonban néhány dolgot nem tud: a legalapvetőbb például, hogy nem figyelmeztet minket, ha éppen dolgunk lenne. Ezen kívül a cetlik elhagyására valamivel nagyobb esélyünk van, mint mondjuk egy notebook vagy PDA esetében, ráadásul, ha sok a tennivaló, azt papíron már kicsit nehézkesebb átlátható formában vezetni.
Lássuk a legjobb megoldásokat tennivalóink nyilvántartására.

Outlook, iCal, Sunbird, Windows Naptár
A legalapvetőbb megoldás persze az, ha egy naptárszoftvert vetünk be e célra. Windows XP alatt az Outlook vagy a Sunbird lehet a legjobb megoldás. Az előbbi igazi minden az egyben megoldás (levelező, naptár, tennivaló lista), ráadásul csoportmunkára is kiváló. Viszont nem ingyenes.

Tennivalók a Thunderbirdben

Az utóbbi ingyen van, de csak naptár és feladatlista. Viszont a Thunderbirdhöz kitalált változatával összegyúrhatunk egy, az Outlookhoz hasonló alkalmazást, amely a levelezésünket is megoldja.
A lényeg azonban most tennivalóink nyilvántartása, amelyre mindkét program kiválóan alkalmas, s a megadott időpontban figyelmeztetnek is, ha kérjük. Amivel végeztünk, azt kipipálhatjuk, így jól látható, mi van még hátra, és melyek azok a tennivalók, amelyeken már túl vagyunk (ez a lehetőség persze az összes itt ismertetett szoftvernél rendelkezésre áll, ez a tennivaló listák egyik lényege).

Tennivalók az iCal-ban

Vista alatt ingyen és bérmentve áll rendelkezésünkre a rendszer saját naptárszoftvere, amely természetesen feladataink vezetésére is alkalmas. Szintén képes figyelmeztető üzeneteket küldeni a határidők lejárta előtt.

A levelezőprogram összedolgozik a naptárral

Macen szintén egyszerű a dolgunk, a rendszer alapból biztosítja a szükséges szoftvereket, ráadásul az iCal (naptár) és Mail (levelező), bár külön alkalmazások, szorosan összedolgoznak. Bármelyikben felvihetünk új feladatot, mindkettőben látni fogjuk. A szokásos hangos figyelmeztetés mellett akár e-mailt is küldenek nekünk a megadott időpontban.

Todoist
A Todoist egy remek online feladatütemező. Önmagában nem egy csoda, viszont vannak érdekes megoldásai. Ilyen például, hogy egy egyszerű könyvjelző létrehozása után összedolgozik a Gmail levelezőrendszerrel. Mivel online működik, gyakorlatilag bármilyen rendszeren, bárhonnan elérhetjük, ahol van internet és böngésző. A riasztásokat is e-mailben küldi utánunk. 

Online feladatkezelő

Mobil eszközökre optimalizált változata is van, ezt a http://todoist.com/m címen találjuk. OS X-re Dashboard-os Widgetet is kapunk, így egy mozdulattal megnézhetjük, van-e éppen aktuális tennivalónk. Több projektet is létrehozhatunk, ezeken belül minden bejegyzésnél meghatározhatunk prioritási szintet, határidőt (ez az egyetlen kényelmetlen megoldás, mivel itt kézzel kell beírni a dátumot és időt, nincs külön dátumbeviteli ablak).
A színkódok használatával egy nagyon jól átlátható tennivalólistát kreálhatunk vele, amelyet bárhonnan könnyen elérünk.

Remember the milk
Ha azonban online feladatütemezésre vágyunk, a legjobb választás valószínűleg a Remember the milk fantázianevű oldal, amely gyakorlatilag mindenre képes, amire szükségünk lehet ebben a témakörben. Itt is igaz, hogy online volta miatt szinte minden rendszeren elérhető, de nem csak saját felületén bütykölhetjük (bár nagyon kényelmes és gyors az is). Integrálható a Gmailbe, az iGoogle-be, a Twitterbe stb. A Google Gear telepítése után pedig akár offline is használhatjuk, ha éppen nem csatlakozik a gépünk az internetre. Természetesen mobil eszközökről is elérhető, az iPhone és az iPod Touch számára külön optimalizálva is.

Akár az iGoogle-be is beilleszthetjük

Ha van RSS olvasó a mobilunkon, akár RSS feedként is elérjük tennivalóinkat, illetve ha be szeretnénk őket illeszteni mondjuk az iCal-ban vagy az Outlookba, ezt is egyetlen kattintással megtehetjük. A MilkSync alkalmazással Windows Mobile alapú vagy BlackBerry eszközünkkel is szinkronizálhatjuk az adatokat (a mobile rendszerek saját to do alkalmazását használva így).
A rendszer arra is lehetőséget kínál, hogy a tennivalókat megosszuk másokkal (ehhez saját címjegyzéket hozhatunk létre).

Szövegfájl
Van még egy, a tollhoz és a papírhoz hasonlóan régóta bevált módszer persze, amely minden rendszeren alapból elérhető, ez pedig a szöveges fájlok használata.
Teendőinket egy TXT fájlban is listába gyűjthetjük (ehhez minden rendszer biztosít saját alkalmazást).
Mondjuk nem olyan átlátható, mint amilyenek a célalkalmazások, de azért használható. A mobilitást pedig megoldhatjuk mondjuk nyomtatással, vagy úgy, hogy átküldjük magunknak a másik gépre a fájlt, például levélben. A todo.txt használatával tovább bővíthetjük ennek a megoldásnak a lehetőségeit, bár ez elsősorban a parancssor szerelmeseinek lehet vonzó alternatíva.

Bevásárló listák
A bevásárló listák kicsit talán más kategóriát képviselnek, mint a tennivaló listák. Ilyeneket is találunk azonban a neten, illetve ami még praktikusabb, magunkkal vihetjük őket mobil eszközeinken.
Kezdjük rögtön egy „slágertermékkel”, a néhány nap múlva már nálunk is hivatalosan kapható iPhone-nal. Bár a rendszer maga is tartalmaz egy Notes alkalmazást, azért az nem az igazi egy bevásárló lista átlátható vezetésére. Szerencsére az AppStore-ban válogathatunk rengeteg ilyen jellegű alkalmazás között. Az ingyenes Checklist már egy fokkal közelebb van a használható megoldásokhoz. Villámgyorsan használható és jól átlátható. Amivel végeztünk, azt kipipálhatjuk, így nyomon követhető, hogyan halad a vásárlás.

Mobil eszközökre is rengeteg ilyen alkalmazást találunk

Aki írni sem akar, csak bejelölgetni, hogy mit szeretne venni (angolul), annak remek választás lehet a 4 dollárért megvásárolható Shopping list. Jól átlátható és kényelmesen használható alkalmazás, még vásárlási statisztikát is ad, ha kérjük. Gyakorlatilag minden megvásárolható terméket beleírtak, így elég csak a listából választani.
Kicsit egyszerűbb, de nagyon jól használható listakezelő az iNeedStuff. Itt a megvásároltak mellett nem pipa jelenik meg, hanem átkerülnek a Purchased kategóriába. Előre definiált termékek helyett itt mi magunk írhatjuk be, mire van szükségünk. Mindent tud, amit elvárhatunk egy ilyen programtól, és olcsón, 5 dollárért vásárolhatjuk meg.
A Windows Mobile alapú PDA-k és okostelefonok To-do listái akár bevásárló listának is tökéletesek: gyorsan és egyszerűen használhatók.
Persze itt is vannak célszoftverek. Az egyik ilyen a Splash Shopper, amely szinte minden mobil eszközre elérhető. PalmOS, Windows Mobile, BlackBerry vagy akár iPhone, mindegy neki. Sajnos az ára elég borsos, cserébe viszont rengeteg listát nyilván tarthatunk vele, s mindent szinkronizálhatunk az asztali géppel is (a kliens létezik Windowsra és OS X-re is).

Több platformon is elérhető alkalmazás

PalmOS alatt remek ingyenes megoldás lehet a HandyShopper, míg Windows Mobile alapokon jó választás az In the Bag Shopping List 1.2, bár ez is kissé drága darab (20 dollárt kérnek érte).
A jövőben persze valószínűleg nem lesz szükség se a papírra, se a zsebre vágható kütyükre ahhoz, hogy bevásárló listánkat magunkkal vigyük. Elég lesz otthon összeírni és az internetre feltölteni a listánkat, amelyet a bevásárlókocsi kis TFT monitorán viszontláthatunk. De erre még egy kicsit talán várni kell idehaza. Addig maradnak a fenti megoldások, vagy szerencsésebbeknek a „saját memória”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!