szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A történet úgy kezdődött, hogy kíváncsiak voltunk, hogyan működik az iPhone...

A történet úgy kezdődött, hogy kíváncsiak voltunk, hogyan működik az iPhone földrajzi helymeghatározása, ha a GPS rendszer helyett csak a mobil hálózat cellainformációit használja. Ilyen esetben a meghatározás pontossága attól is függ, milyen hálózatot talál a telefon. Ha a telefonban lévő Google Maps alkalmazáson nézzük a helyzetünket, akkor ahol van 3G-s lefedettség, ott a lehetséges tartózkodási helyünket jelölő karika középpontja meglepően pontosan mutatja, hol vagyunk. EDGE vagy GPRS hálózatnál már jóval nagyobb a bizonytalanság.

Indulás a Batthyány térről

Ahhoz, hogy a készülékünk ne lássa a műholdakat, és csak a mobil hálózatot használja, biztosra mentünk. A Batthyány téren leereszkedtünk a mélybe, és a metróállomáson megnéztük tartózkodási helyünket. Már a mozgólépcsőn is elfelejtkezhettünk a műholdakról, de a 3G hálózat is eltűnt. A kijelző szerint már csak GPRS adathálózatot látott a telefon, azonban az itt készített képhez csatolt földrajzi koordináták nem sokat tévedtek.
A Duna alatt sem volt más a helyzet, igaz hogy több kerület is belefért a meghatározás körébe, de a középpont nagyjából jó helyre esett. Miután megnyugodtunk, hogy még a mélyben, csukott szemmel sem tévedhetünk el, ha van nálunk egy iPhone, a Deák téri állomáson újabb képet készítettünk. És ekkor megtörtént a csoda: Amerikában, Minnesotában találtuk magunkat - legalábbis a mobil hálózat alapján végzett helymeghatározással. A fénykép koordinátái és a Google Maps is egy Fergus Falls nevű település közelébe helyezte a metróállomást.

Két perc alatt Minnesotában voltunk

A hatalmas távolságot visszafelé is gyorsan meg tudtuk tenni, a Batthyány tér már ismét Budapest középpontjában volt. Végezetül Olvasóink és a magunk megnyugtatására ellenőriztük, hogy műhold nélkül, 3G hálózattal hogyan működik helymeghatározás, ezért a bementünk a Batthyány téri Szent Anna templom vastag falai közé. Bentről a műholdakat, de még napfényt is alig látni, a templom azonban pontosan a 3G hálózat alapján meghatározott kör közepén volt.       

Pontos a helymeghatározás, ha van 3G hálózat

Történetünkből persze nem kell messzemenő tanulságokat levonni. Mindössze annyit, hogy ahol nincs mód műholdas helymeghatározásra, ott általában jó pontosságot lehet elérni a bázisállomások adatainak felhasználásával, főleg ha van 3G hálózat. Ennek hiányában esetenként csak abban lehetünk biztosak, melyik kerületben vagy városban vagyunk. A Föld középpontja felé utazva pedig akár kontinenseket is tévedhet a rendszer.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!