szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Sorenson Squeeze sajnos nem ingyenes (a windowsos verzió 500 dollárba, a Mac-es 800 dollárba...

A Sorenson Squeeze sajnos nem ingyenes (a windowsos verzió 500 dollárba, a Mac-es 800 dollárba kerül), cserébe viszont rengeteg olyan tulajdonsága van, amelyekkel felülmúlja konkurens társait, ezek közé tartozik például a kötegelt (batch) konverzió, illetve Windows/Mac kompatibilitás.

Kötegelt konvertálás 
A program nagyon jó minõségben konvertál szinte bármilyen kiterjesztésű fájlba, ráadásul kötegelt formában teszi ezt, ami annyit jelent, hogy egyszerre több fájlt is képes átkonvertálni egy munkafolyamatban (job). Az új verzióba belekerült az Apple által kidolgozott és az egyik legjobb tömörités/minőség arányt kínáló H.264 kodek, illetve a Microsoft által használt VC-1.

Az előző verziókban a kötegelt konvertálás úgy működött, hogy amíg az első fájl konvertálódott, addig a többi várakozott (queue). Most már ez másképp van:az összes fájl egyszerre, egy időben konvertálódik.

Első hallásra úgy gondolnánk, hogy ez nagyon leterhelő munka a processzor számára, a Sorenson esetében azonban ez másképpen van. Az On2 Flash encoder tömörítést használva, a program a rendszer kb. 15%-át köti le, ami meglepően kevés több fájl egyidejű konvertálásánál. Ha más konvertáló programot nézünk, ez a szám akár 80-90% is lehet, vagyis ennyire foglalja le a konvertálás a processzort (természetesen az említett 15% relatív, nagyban függ a hardver teljesítményétől, a processzorok számától, a videofájl méretétől stb.).

A hordozható eszközök számára (telefonok, iPod, stb) a legajánlatosabb és legjobb tömörítési eljárás - ugyanakkor a minőséget is a legjobban megtartó - VP6 Flash kodek is megtalálható a programban, amivel nagy fájlokat gyorsan összenyomhatunk a telefonunk vagy a Youtube számára. Az új verzióban lehetőség van az alpha-csatorna használatára is a kódolás során, amivel például háttérként használhatunk Flash videofájlt, bár egyszerű konvertálásnál erre nem lesz szükségünk. 
 
Egyszerűbb használni, mint a nevét kimondani 
Mint a képekből is látszik, a Sorenson Squeeze kezelõfelülete nagyon egyszerű és könnyen átlátható (bár rengeteg beállitási lehetőség van elrejtve a menük között). Konvertálásnál egyszerűen be kell húzni a fájlokat a jobb oldali mezőbe, majd a bal oldali listából rá kell húzni a videofájlra a kiválasztott konvertálási módot.

Ebben a listában előre elkészített (preset) tömörítési módokat lehet használni, amelyeket tetszés szerint konfigurálni is lehet. Lehetőség van a fájlok azonnali publikálására is, sőt, az előző verzióhoz képest egyszerűbben, 'preset' formájában lehet ezt is megtenni, így csak egyszer kell megadni az ftp szerver címet, logint stb., és ez elmentődik a programon belül.

Sokan még nem tértek át a progresszív HD-re és váltott soros (DV, interlaced) fájlokkal dolgoznak, és amikor a webre készítik elő a fájlt, szükségessé válik a váltott soros képek átkonvertálásra. Ezt a Sorenson Squeeze nagyszerűen megoldja meg, felkínálva a művelet végrehajtása előtt a legoptimálisabb 'deinterlace' opciót. A rengeteg beállítás mellett természetesen lehetőség van a kép méretének, felbontásának, tömörítési arányának a szabályozására is.

Anélkül, hogy részletesen felsorolnánk minden formátumot (már csak azért sem, mert szinte minden ismert formátumot megemlíthetnénk) és kodeket, amit a program kezelni tud, ezúttal csupán két tömöritési eljárást emelünk ki az Apple H.264-et és a Microsoft uj VC-1 kodekét, amit a cég már a Blue Ray-hez készített.  A VC-1 kodekről itt találnak további információkat. Ez utóbbi a Windows Media 9 része, és a Sorenson Squeeze is ezt használja konvertálásnál, csakúgy, mint az Apple H.264 kodekét, ami az egyik legjobb tömörítési eljárás jelenleg a videovilágban. Erről a kodekről itt olvashatnak.

A Sorenson egyébként új kodeket tett az 5. verzióba, amellyel - állitásuk szerint - jobb minõségűek lesznek a H.264-gyel kódolt filmek. Azonban érdemes megjegyezni, hogy a H.264 kódolás esetében a PC-s gépeken (különösen egyes gyors jelenetek utáni lassabb képsoroknál) a tömörítés során gyenge (elmosott) képminőséget kapunk, ami Macintosh gépek esetében nem jelentkezik.

A Sorenson amúgy már tud a problémáról, és igéretet tettek arra, hogy hamarosan egy update formájában javítják a hibát, így míg a frissítés meg nem jelenik, érdemes csak Mac-en használni a H.264-et, és PC-n inkább a Microsoft VC-1 kodeket.

Mindezen problémák ellenére, a program egyszerű használata (drag and drop), valamint a rengetek beállítási lehetőség és finomhangolás, a Windows és Mac kompatibilitása és az egyedülálló batch-konverzió miatt a Sorenson Squeeze jó szívvel ajánlható.

A Sorenson Squeeze 30 napos próbaverziója Windowsra vagy Mac-re innen letölthető. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!