szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Márpedig ha egyszerűen nyomon tudjuk követni pénzügyeinket, az megkönnyítheti a...

Márpedig ha egyszerűen nyomon tudjuk követni pénzügyeinket, az megkönnyítheti a kényes döntéseket a kiadásokról, csekkekről. Ez pedig egyszerűbbé teheti az alkalmazkodást a válsághoz (már amennyire egy ilyen helyzethez egyáltalán alkalmazkodni lehet).
Szóval pénzügyi tanácsokat és helyzetelemzést mi nem adunk, arra ott van a HVG.hu vagy éppen az Ecoline.hu. Ám bemutatunk néhány ingyenes szoftveres megoldást, a házi kassza egyszerűbb nyomon követéséhez.

Money Manager Ex (Windows, OS X, Linux)
A Money Manager Ex egy keresztplatformos megoldás, amelyet könnyen működésre bírhatunk a három legnépszerűbb operációs rendszer bármelyikén. A windowsos verzió magyarul is tud, az OS X-esnél erre nem találtunk opciót, a linuxost pedig nem állt éppen módunkban tesztelni, de ismerve a linuxos közösséget, nem lennénk meglepve, ha ott is lenne honosított menü.

Lássuk akkor a kiadásokat...

Első indításkor létre kell hoznunk egy adatbázist, majd felvenni egy felhasználót és egy bankszámlát (az éppen rajta lévő összeggel). Értelemszerűen később felvehetünk további bankszámlákat a felhasználó részére, és persze adatbázisból is annyit tartunk, amennyi jólesik.
Felvehetünk további pénzforrásokat, értékpapírokat, sőt, akár vagyontárgyakat is, utóbbiaknál megadva akár az értéknövekedés vagy értékcsökkenés mértékét is.
Ha minden aktuális vagyonunkat felvettük, nekiláthatunk a kiadások, bevételek és úgy általában pénzügyi életünk áttekintésének. Lehetőségünk van sorozatos ügyletek megadására is (például fix összegű csekkbefizetések, utalások stb.).
A kiadások és bevételek mind kategorizálhatók. Valamilyen rejtélyes oknál fogva a kategóriák angolul maradtak a programban, de átírhatjuk őket magyarra, ha úgy szimpatikusabb.
Ha szorgalmasan és lelkiismeretesen vezetjük pénzügyi tranzakcióinkat, a végén különféle kimutatásokat kérhetünk (grafikonokkal, táblázatokkal), amelyek alapján könnyen megállapítható, mikor és mire megy el a nehezen megkeresett pénz. A hozzáértők akár SQL alapú lekérdezéseket is elvégezhetnek.
Az adatokat CSV formátumban exportálhatjuk, vagy kérhetünk HTML alapú kimutatást is, amelyet így bármilyen böngészőben megtekinthetünk.

OpenOffice.org Calc (Windows, OS X, Linux)
Értelemszerűen bármely másik ingyenes (vagy már megvásárolt) irodai csomag is megfelel a célra, ha van benne táblázatkezelő. Az OpenOffice.org Calc névre keresztelt táblázatkezelője tökéletes választás lehet, ha úgy érezzük, hogy ezt a fajta adatkezelést jobban átlátjuk, vagy gyorsabban tudjuk használni, mint egy célszoftvert.

Akár egy ingyenes táblázatkezelőben is megoldható a feladat

Ez inkább az egykori papír alapú házi kasszák modern megfelelője, de kétségtelenül időtálló megoldás. Itt is készíthetünk grafikonokat, hogy kényelmesebben áttekinthessük a pénzügyi mozgásokat. Egyszóval ez is egy remek és ingyenes megoldás! Ráadásul találunk hozzá rengeteg sablont magyarul is.

A letölthető sablonok az OpenOffice.org 3-as verziójával is használhatók

Természetesen léteznek ezeknél komolyabb, ám nem ingyenes megoldások is. Windowsra például ott a Mictosoft Money, Macen pedig nagyon jól járhatunk, ha kipróbáljuk az iBankot. De természetesen fizetős irodai csomagokra is hagyatkozhatunk, Windowson mondjuk az Office csomagból az Excel, Macen pedig az Apple Numbers jelenthet jó megoldást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!