szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Nemrégiben hírt adtunk már a világ legkisebb projektoráról, és...

Nemrégiben hírt adtunk már a világ legkisebb projektoráról, és kíváncsiak voltunk, vajon hogyan szerepel élesben az apróság.
A csomagból a mobiltelefon-méretű és -küllemű projektor mellől még néhány kábel és a többnyelvű használati útmutató került elő. A gyártó, a 3M, elsősorban notebookok  mellé ajánlja vetítőjét, de persze a készülék a kétmonitoros üzemmódot támogató asztali számítógéepkhez, illetve egyéb multimédiás eszközökhöz (például okostelefonokhoz, digitális fényképezőgépekhez) is köthető, másként fogalmazva: mindenképpen kell hozzá külső jelforrás.
A projektor „életerejéről”, azaz árammal történő ellátásáról tölthető lithium-ion akkumulátora gondoskodik – egyetlen feltöltéssel akár egy egész órányi folyamatos üzemidőre számíthatunk. Tesztünk első lépéseként a tartozék VGA kábelt használva, összekötöttük a pehelykönnyű (alig 150 gramm tömegű) projektort a notebookkal (további tartozékként, más jelforrásokhoz, videokábelt is tartalmazott a csomag). Ennél a lépésnél szembesültünk azzal a kis negatívummal, hogy az említett VGA kábel fölöttébb rövid, ráadásul merev, ám ha beérjük azzal, hogy a projektort egyszerűen a notebook mellé tesszük, vagy mondjuk állványra helyezzük (ehhez is megvan a megfelelő csatlakozás a készüléken), máris nem lesz gondunk a VGA kábellel.

Kicsi, könnyű, igazi notebook-tartozék

A mikroprojektor használata ezután gyerekjáték. Csak be kell kapcsolni és már el is lehet kezdeni a vetítést, azaz csak lehetne, előbb ugyanis még egy fontos beállításra van szükség a notebookon: engedélyezni kell az Asztal kiterjesztését a második monitorra (a számítógép ugyanis második megjelenítőként észleli a projektort). Ehhez a beállításhoz a jobb egérgombbal kell kattintani a Asztal egy szabad helyére, majd a megjelenő helyi menüben a Tulajdonságokat kell kiválasztani, és ezen az opción belül kell a Beállítások fülre kattintani.

Itt állíthatjuk be a második monitor használatát

Ezek után végre elkezdődhetett a vetítés. Először egy PowerPoint prezentációval, majd egy Youtube videóval próbálkoztunk. A vetített kép mindkét esetben remek minőségű volt (a projektoron lévő parányi tárcsával lehetett állítani a fókuszon), és a falra vetített, 4:3 arányú kép átlója, a távolságtól függően, még az egy métert is meghaladhatta. 
Tesztünk során öten ültünk le megnézni a prezentációt, illetve a videót, és valóban jóval kényelmesebb volt a falra vetített képeket bámulni, mintha mindezt a notebook előtt szorongva tettük volna. Arra viszont vigyáznunk kellett, hogy ne mozdítsuk meg a projektort, olyankor ugyanis egy villantásnyi időre eltűnt a kép.
Kissé meglepődtünk, hogy a projektor teljesen zajtalanul dolgozott, de hát ez érthető, hiszen nincsen beépített ventilátora, ennek ellenére épp hogy csak egy picit melegedett. A bemutató befejezése után 20 másodperccel már mindent el is csomagoltunk.
Összességében elmondható, hogy a valóban parányi projektor sikerrel illeszkedik be a manapság oly népszerű hordozható eszközök családjába. Minthogy a kezelése roppant egyszerű, és valóban kis helyen (akár a notebook mellett, annak táskájában is) elfér, ráadásul az ára sem éri el a százezer forintot, nagy sikerre számíthat azok körében, akiknek fontos, hogy folyamatosan prezentáljanak, gyakran több (de azért nem túl sok) ember előtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!