szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ha nincs Windows Media Center a gépünkön, vagy nem különösebben győzött meg a...

Ha nincs Windows Media Center a gépünkön, vagy nem különösebben győzött meg a felülete, rengeteg remek alternatív megoldás közül választhatunk annak érdekében, hogy központi médialejátszóvá varázsoljuk windowsos számítógépünket. Ezek közül hármat mutatunk most be röviden, amelyek szerintünk az ingyenes felhozatal legjobbjai. Bár a legkényelmesebben úgy használhatók, ha van a gépünkhöz valamilyen távirányító, de mondjuk egy házibulin vagy nagytakarítás közben a billentyűzetről is sokkal egyszerűbb így hozzáférni a dalainkhoz, videóinkhoz, képeinkhez, mint külön alkalmazásokkal vacakolni.

Elisa

Kezdjük a kevésbé ismerttel! Az Elisa felülete szinte megszólalásig hasonlít az OS X saját, beépített médiaközpontjának első verziójához. Ugyanúgy „térben forgatva” válogathatunk a menüben, hogy zenére, videóra vagy képekre vagyunk-e kíváncsiak, vagy csak a beállításokkal szeretnénk éppen babrálni (például új plug-ineket letölteni, vagy mondjuk Flickr hozzáférésünket konfigurálni).

Hasonlít a régi OS X-es Front Row-ra...

A program szinte mindent tud, amit egy médiaközponttól elvárhatunk, de ha kevesellnénk az alapértelmezett funkciókat, különféle plug-inek letöltésével és telepítésével tovább bővíthetjük a repertoárt.
Alapvetően négy kategóriában mozoghatunk. A fotóknál megnézhetjük a gépen tárolt képeket, egyesével, nézőképek alapján is válogathatunk, vagy kérhetünk slideshow-t, vagy akár albumokba is rendezhetjük a fotóinkat. A program az első indításnál letölt néhány általa fontosnak ítélt plug-int, így tallózhatunk a Flickr-re a feltöltött képek között vagy saját online gyűjteményünkben. Minden kategóriára igaz, hogy a helyi hálózaton is csatangolhatunk, így ha a család másik gépén is tárolunk ezt-azt, azokat a képeket, videókat, zenéket is elérjük egy felületről.
A videós kategória lehetőségei között értelemszerűen a gépen tárolt filmek vagy DVD-k lejátszását találjuk. De lejátszhatunk videókat a YouTube-ról, a DailyMotionról, vagy nézhetünk WebTV-s adásokat, esetleg mozielőzeteseket az Apple gyűjteménye alapján. A feliratok be-, illetve kikapcsolása is megoldható.
A zene kategóriában természetesen dalainkat hallgathatjuk, akár lejátszási listák alapján, akár véletlenszerűen, de tallózhatunk is közöttük kedvünkre. Ha kifogytunk a saját készletből, a Shotcast eléréssel rengeteg internetes rádiót találunk.

Kényelmesen használható felület, visszafogott grafikával

Az Elisa távirányítóval is használható, felismeri a csatlakoztatott iPodokat, kamerákat, USB háttértárakat, memóriakártyákat, így azok tartalmához is hozzáférünk. Bár egyelőre ez nem érint hatalmas tömegeket, de a program az érintőképernyős használatot is támogatja, s billentyűzetről is kényelmesen kezelhető. A plug-inekért sem kell külön felmászkálnunk a webre, könnyen letölthetők közvetlenül a programból.
Nemcsak Windowsra, hanem Linuxra is elérhető (számos disztribúció tartalmazza), s készül belőle az OS X-es változat is.

XBMC Media Center

Az ingyenes médiaközpontok között az egyik legismertebb az XBMC Media Center, amely Windowsra, Linuxra, OS X-re, sőt Apple TV-re és XBox-ra is elérhető (ez utóbbi persze nem hivatalos megoldás). Érdekessége, hogy van már belőle bootolható Live CD-s változat is, de akár USB memóriakulcsról is használható.

A legismertebb megoldás

A felülete rendkívül látványos, remekül használható, és ugyanúgy bővíthetjük beépülő modulokkal, mint az Elisát, és akár apró játékokat is letölthetünk. Ráadásul magyar menüvel is használhatjuk.

Macen akár az iTunes-ból is elővarázsolja a zenéket

A fő kategóriák is megegyeznek az Elisában bemutatott lehetőségekkel, még időjárás-jelentés is van. Sajnos alapból nem csatlakozhatunk a Flickr-hez vagy a YouTube-hoz, de online mozielőzeteseket tudunk nézni, szintén az Apple összeállítása alapján. Mivel rengeteg szkriptet és plugint lehet hozzá letölteni, ezeket a hiányosságokat részben pótolhatjuk (akár játékokat is letölthetünk). A Maces verzió szépen összedolgozik az iPhotóval és az iTunesszal.

Még időjárás-előrejelzés is van

Érdekesség, hogy filmeket tudunk lejátszani ISO/IMG képfájlokból, vagy akár RAR, illetve ZIP archívumokból is. 

Mediaportal

Végül nézzünk egy profi, ám szintén ingyenes megoldást. A Mediaportal segítségével akár analóg TV vagy DVB-T adásokat is nézhetünk, sőt az adásokat adott esetben rögzíthetjük is (már persze akkor, ha van ehhez megfelelő hardverünk is).

Barátságos, látványos animációkkal színesített felület

Emellett éppen arra képes, amire az előző két program, vagyis kényelmesen kezelhetjük vele a házi video- és zenegyűjteményünket, és fotóink prezentálása a rokonságnak is sokkal látványosabb és kényelmesebb a Mediaportalt használva, mint mondjuk az Intézőből nyitogatni a képeket. Megfelelő hardver esetén rádióadásokat is foghatunk vele, de akár shoutcastos online rádiókat is hallgathatunk.

A képnézegetés kényelmesebb a többiben

Itt is van időjárás-előrejelzés, játékok és persze elmaradhatatlan funkció a plug-ines bővítési lehetőség. Van belőlük választék bőségesen, és ugyanitt rengeteg letölthető skint is találunk, ha az eredeti felület nem tetszene.

Profi digitális időjós

A telepítése nem éppen egyszerű, egy halom kiegészítőt tölt le és telepít a működéshez (Microsoft .NET Framework, My SQL, Windows Media Player 11 stb.), de cserébe kényelmes és látványos felülettel kényezteti használóját.

Természetesen a fentieken kívül is akadnak még megoldások szép számmal, de talán ez a három megoldás a legkiforrottabb a kínálatból. Érdemes kipróbálni, melyik áll leginkább kézre számunkra, illetve hogy melyik megoldás funkciói nyújtják azt, amit elvárunk egy médiaközponttól. Mint említettük, az ilyesfajta megoldás elsősorban akkor praktikus, ha távirányítani is tudjuk a gépet, de adott esetben akár billentyűzetről vagy egérrel használva is hasznos lehet egy media center alkalmazás használata.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!