szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szintetikus biológia nevű tudományág célja, hogy létrehozza az első olyan mesterséges genetikai rendszert, amely képes a darwini értelemben vett evolúcióra.

A "hagyományos" DNS 4 elemből áll.
A mesterséges 12-ből.
Az MSNBC értesülései szerint az AEGIS – Artificially Expanded Genetic Information System (Mesterségesen kiterjesztett genetikai információs rendszer) – projektet az a törekvés hívta életre, hogy az űrben az élet nyomait kereső kutatók képesek legyenek felismerni, ha belebotlanak valamilyen élőlénybe.

A tudósok meg is alkották az élet definícióját: olyan önfenntartó kémiai rendszer, amely képes a darwini evolúcióra. Ennek ellenére pontosabb meghatározás egyelőre nem született. Mint ahogy nincsen általánosan elfogadott válasz sem arra a kérdésre, hogy a Földön hogyan alakulhatott ki az élet, vagyis mi történt a kémiai elemekkel, hogy azokból táplálékot feldolgozó, szaporodó és fejlődő lények formálódhattak. A szintetikus biológia ezekre a rejtélyekre is
keresi a választ.

Az AEGIS-projekt egyik legígéretesebb vizsgálata egy floridai laboratórumban zajlik, ahol az egyik kutató, Steve Benner szerint az első, a fentieknek megfelelő genetikai rendszer formálódik.

Az AEGIS egyelőre még nem önfenntartó, a kutatók pedig bíznak benne, hogy markánsan elkülönül majd a természetben megtalálható organizmusoktól, már csak azért is, mert DNS-ét 12 „építőkocka” alkotja, míg a földi élőlényekét csupán 4 (timin, citozin, adenin, guanin). Benner igen elégedett az eddigi eredményekkel.

„Fejlődik, evolúciós folyamatokat hajt végre, pontosan úgy, mint amilyenre terveztük” – magyarázta a floridai Alapítvány az Alkalmazott Molekuláris Evolúcióért (FAME) biokémikusa. „Ha pedig megértettük, hogy az ilyen rendszerek pontosan hogyan működnek, képesek leszünk azokat előállítani.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Shake

Bűnözőpalánták DNS-eit gyűjtenék

Gary Pugh, a Scotland Yard törvényszéki szakértője azzal a meglepő és nagy vitát gerjesztő javaslattal állt elő, hogy az általános iskolás korú gyerekek DNS-t is tárolni kellene a DNS-adatbankban, ha olyan magatartást tanúsítanak, amely bűnelkövetéssé fajulhat a jövőben.

hvg.hu Tech

A DNS-adatokat is rendszerezné a Google

Az emberi DNS is a világ információs bázisába tartozik, a Google pedig láthatóan ezt is rendszerezni akarja - adta hírül a BusinessWeek. A keresőóriás már 2007-ben nagy hírverést kapott annak kapcsán, hogy 4.4 millió dollárt fektetett egy 23andMe nevű genetikai elemző cégbe, amely mögött az egyik Google-alapító, Sergey Brin felesége, Anne Wojcicki áll.

MTI Plázs

Megfejtették a penicillint előállító gomba DNS-ét

Holland kutatók befejezték a penicillint előállító Penicillium chrysogenum nevű gomba teljes genetikai anyagának meghatározását. A DNS-szekvencia közzétételét a hollandiai székhelyű, DSM elnevezésű, élettudományokkal és anyagtudományokkal foglalkozó biotechnológiai vállalat jelentette be.

MTI Tech

Meghökkentő titkot rejt Ötzi DNS-e

Hiába ötezer éves, még mindig képes meglepetéseket okozni Ötzi, az osztrák-olasz jégmúmia. Genetikai vizsgálatának során ugyanis kiderült, az "öregfiú" egy mára már teljesen elveszett genetikai csoporthoz tartozott.

Sorkövető

Nyereg alatt puhított magyar DNS-ek

Akik a magyarság török, iráni, mezopotámiai eredetének bizonyítását remélték térségünk eddig legkiterjedtebb etnogenetikai vizsgálatától, most bizonyosan csalódnak. A frissen publikált adatokból kiderül, már a honfoglalás idején túlnyomórészt európai volt genetikai állományunk. Akik viszont a népek keletkezését, az etnogenezist illetően nem a meseszerű magyarázatokat, inkább a tényeket kedvelik, számos izgalmas adatot és főleg kérdést köszönhetnek a mostani kutatásnak.