szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összesen 103 ország 1295 kormányzati számítógépére hatoltak be a hétvégén ismeretlen hackerek. Az online kémhálózat központja Kínában található, ám Peking tagadja, hogy érintett lenne az ügyben. Magyarországot elkerülte a Ghostnet, Romániát nem.

A BBC értesülései szerint a behatolás az egyes országok külügyminisztériumai és nagykövetségei ellen irányult. A hackerek azokat az intézményeket is támadták, amelyek kapcsolatban állnak a dalai lámával.

Nem találtak bizonyítékot arra nézve, hogy a kínai kormánynak szerepe lett volna a támadásokban, s Peking cáfolta, hogy köze lett volna a behatolásokhoz.

A leleplezés az Information Warfare Monitor (IWM) nevű szervezet Tracking GhostNet: Investigating a Cyber Espionage Network című jelentésének publikálását követően történt. Az IWM a SecDev Group nevű csoport és a University of Toronto Munk Centre for International Studies nevű intézetének kutatóit tömöríti.

Magyarország nem szerepelt a célpontok között
© Végel Dániel

A kutatást a dalai láma irodájának megkeresésére kezdeményezték, felmerült ugyanis a gyanú, hogy behatoltak a száműzetésben élő tibeti vallási vezető irodájának hálózatába. A keresést végző szakemberek azt találták, hogy a támadás érintette többek között Irán, Banglades, Lettország, Indonézia, Brunei, Barbados és Bhután külögyminisztériumait. A hackerek szintén behatoltak India, Dél-Korea, Indonézia, Románia, Ciprus, Thaiföld, Németország és Pakisztán nagykövetségeinek hálózatába is. A Realitate.net román hírportál szerint a Magyarországgal szomszédos ország finn, francia, norvég és kínai nagykövetsége ellen is intéztek online támadást.

A hvg.hu megkeresésére a Miniszterelnöki Hivatal Infokommunikációs Államtitkárságának sajtóirodája megerősítette: a GhostNet célpontjai között Magyarország, illetve magyar intézmények nem szerepeltek.

A behatolások elemzése alapján a szakértők szerint ipari kémkedésről is szó lehet, ugyanis a hackerek különös érdeklődést mutattak törvényhozók és nagyvállalatok tevékenysége iránt. A GhostNet üzemeltetőinek különböző rosszindulatú szoftverek (malware) segítségével sikerült átvenniük az irányítást a külföldi kormányzatok gépei felett.

„Valós idejű bizonyítékhoz jutottunk, hogy a dalai láma irodájának számítógépeibe behatoló szoftverek segítségével érzékeny dokumentumokat tulajdonítottak el” – nyilatkozta a nyomozásban részt vevő Greg Walton, aki szerint a GhostNet működtetői elsősorban az ázsiai országokra koncentráltak. Amellett, hogy titkosított csatornákon tudtak adatokat küldeni és fogadni a fertőzött gépekről, a hackerek a számítógépek mikrofonjait és kameráit használva felvételeket is tudtak készíteni azokról a szobákról, ahol a komputerek voltak.

A New York Times szerint a több mint száz országot érintő ügy a legkiterjedtebb online kémkedési manőver, amire eddig fény derült. A Cambridge egyetem kutatóinak utólagos elemzése szerint az efféle támadásokra volt ugyan példa korábban is, ám a mostani különleges abból a szempontból, hogy a GhostNet segítségével „egy elnyomó állam rendőrsége és biztonsági szervei olyan információkhoz juthattak, amelyek halálos következményekkel járhatnak azokra nézve, akikről érzékeny adatok szivárogtak ki”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Élesedő űrverseny: Kína katonai űrprogrammal verné le Amerikát

Egyre agresszívebb űrprogramot diktál Kína. 2010-ben katonai űrlabort bocsátanak fel a világűrbe, az új Senzsou rakéta robotikus dokkolórendszert tesztel majd - mindez pedig kísértetiesen pontosan esik egybe azzal az időszakkal, amikor a NASA öt évig nem lő fel asztronautákat.

hvg.hu Tech

Nem hittek a hackerkirálynak, nem engedték belépni saját oldalára

A kilencvenes évek legendás hackere, Kevin Mitnick öt évet töltött börtönben "mások megszemélyesítéséért" és számítógépes csalásért. Ezen a héten azonban fordult a kocka, a Facebook közösségi oldal üzemeltetőinek ugyanis hiába bizonygatta, hogy tényleg az, akinek mondja magát.

MTI Tech

Három műszakban törték a kódokat hackerek

Huszonnégy órás hackerversenyt rendezett az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) és az egyik legnagyobb magyar információbiztonsági cég a hét végén Budapesten. A leggyorsabb csapat 16 óra alatt teljesítette a feladatokat.

MTI Tech

Hackerek támadták meg a moszkvai patriarkátus honlapját

Hackertámadás miatt néhány órán át nem volt elérhető pénteken a moszkvai patriarkátus hivatalos weboldala, így a látogatók nem tölthették le a II. Alekszij pátriárka haláláról szóló hivatalos közleményt sem.

hvg.hu Tech

Félnek a bankok a hackerbiztos számítógépektől

A világ első megtörhetetlen számítógéphálózatát mutatták be Ausztriában. A Bécsben és St. Pöltenben elhelyezett hat számítógépet 200 kilométernyi fényszálas kábel kötötte össze, védelmüket pedig egy olyan gyökeresen új rendszer, a kvantumtitkosítás adta. A megkérdezett bankok mindegyike azt állítja, szívesebben veszítenének pénzt a törhetetlenség helyett.

MTI Tech

Nem lehet látni a YouTube-ot Kínában

Nem érhető el a YouTube Kínában. A videomegosztó portál anyavállalata, a Google nem ismeri a korlátozás okát - közölte a kaliforniai óriáscég szóvivője helyi idő szerint.

hvg.hu Tech

Egyre kreatívabban próbálnak behatolni a számítógépeinkre

Az összes kapott email 78,56 százaléka volt kéretlen reklámlevél februárban, az egymás után két hónapon keresztül. Ez a 2007-es év első negyedének 61 százalékos átlaga felett van. Úgy látszik, hogy a módszerek nem nagyon tértek el a hagyományoktól: a spammerek a társadalmi témákhoz kapcsolódva muttatták meg kreativitásukat – hírességek, nagyobb márkák és események felhasználásával.