Az őslénykutatók annak köszönhetően tudták megállapítani a nagy kitörés pontos időpontját, hogy a vulkanikus kőzet fölött olyan megkövült üledékrétegre bukkantak, amely különféle életformák tömeges kihalására utalt. Ezáltal egyértelműen összefüggésbe hozta a vulkanikus robbanásokat egy jelentős környezeti katasztrófával - erősítette meg Paul Wignall, a Leedsi Egyetem őslénykutatója, a tanulmány vezetője.
A brit kutatók szerint a Kína délnyugati részén történt vulkánkitörésnél félmillió köbméter körüli mennyiségben lövellt ki láva, öt Wales nagyságú területet (mintegy 100 ezer négyzetkilométert) borítva be.
A tengeri élővilág tömeges kihalására azért kerülhetett sor, mert a gyorsan folyó láva hirtelen ütközött a sekély vízzel, ami robbanásokat okozott, gigantikus gőzfelhőket képezve már a kitörések kezdetén. Egyúttal hatalmas mennyiségben juttatott kén-dioxidot a sztratoszférába, a földi légkör 11-50 kilométeres magasságban lévő részébe, ami a bolygó lehűléséhez és savas esőkhöz vezethetett.