szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szén-nanocsövekből készül az a chip, amely több mint száz gigabájt adatot képes tárolni egy pár négyzetcentiméteres területen, akár egymilliárd évig is.

A Computerworld értesülései szerint az amerikai kormány Energiaügyi Minisztériumának Lawrence Berkeley National Laboratory nevű kutatóintézetében, valamint a University of Californián tevékenykedő kutatók mutatták be az új technológiát, amely a szakemberek szerint könnyedén integrálható lenne napjaink chipgyártó üzemeibe.

„Új mechanizmust fejlesztettünk ki a digitális adattárolásra: kristályos vas naonrészecskét, amely egy többfalú szén-nanocsőbe van bezárva” – magyarázta Alex Zettl fizikus, a kutatás vezetője. A tudósok szerint az új módszerrel ezerszeresére nőne az egy négyzet-inch (6,45 négyzetcentiméter) területen tárolható adatok mennyisége.

Zettl 2007-ben azzal szerzett magának hírnevet, hogy létrehozta a világ legkisebb rádióját, amelynek vastagsága tízezred része egy emberi hajszálnak. Az új fejlesztés lényege, hogy az említett vasrészecske hatalmas precizitással tud mozogni a szén-nanocső belsejében, s helyzetét az ellenállás változásának mérésével lehet meghatározni (lásd a videót). Ez lehetővé teszi egy olyan memóriachip elkészítését, amely az áram fenntartása nélkül képes tárolni az adatokat, emellett pedig több száz bináris helyzetbe – 1 = igen, 0= nem  – lehet állítani.

„Mivel a rendszer hermetikusan zárt, a környezeti hatásoknak is remekül ellenáll” – magyarázta Zettl, aki hozzátette, a rendszer termodinamikai stabilitásának köszönhetően akár egymilliárd évig is képes tárolni a betáplált adatokat. A szakember szerint a technológia két éven belül a piacra kerülhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Kórház a chipen: szó és orvos nélkül gyógyítanak minket a jövőben

Újfajta gyógykezelés várja a nem túl távoli jövőben a jövő katonáit: a "kórház a chipen" fantázianevű fejlesztés érzékeli testük biokémiai változásait, az ahhoz kötött számítógépes egység pedig az érzékelők alapján pontosan tudja, milyen orvosságokat kell adagolnia a szervezetbe. Az elképzelések szerint a katonák után a cukorbetegek élvezhetnék a fejlesztés előnyeit.

hvg.hu Tech

Orgazmus-chiptől az újrafelhasznált szívig – mi történt 2008-ban?

Az idén is számtalan tudományos áttörésről számolt be a hvg.hu IT/Tudomány rovata, azonban akadt pár olyan fejlesztés, amelyek helyhiány, illetve fontosabb hírek miatt nem kerülhettek olvasóink képernyőjére. Összeállításunkban ezekből csemegézünk az óév utolsó napján.

hvg.hu Tech

Biochipek és virtuális emberek

Számítógépes modellek és chipekre szerelt összetett minilaborok válthatják fel a laborokban használt állatokat és sejttenyészeteket. A biochipek egyre jobban képesek szimulálni az agyban játszódó kémiai folyamatokat, valamint a gyógyszerek és a vírusok közti kölcsönhatásokat is.