Már közel van az IT-ipar következő nagy durranása

A legnagyobb IT-cégek figyelme egyre inkább az intelligens elektromos hálózatokra, az úgynevezett Smart Gridekre terelődik. A kockázati befektetők is egyre több pénzt lapátolnak az efféle projektekbe, ám a szakemberek szerint ez lehet a következő „nagy buborék”, amely borsot törhet a nagyvállalatok vezetőinek orra alá.

  • hvg.hu hvg.hu
Már közel van az IT-ipar következő nagy durranása

A Greener Computing blog szerint az olyan mamutcégek, mint az IBM, az Intel, a Google vagy a Cisco az amerikai kormánnyal karöltve dollármilliárdokkal terveznek beszállni a Smart Grid projektekbe.

Az intelligens hálózat nemcsak elektromos áramot, de adatokat is továbbít, a rácsatlakoztatott eszközök pedig intelligensek lesznek, segítségükkel lehetővé válik egy épület áramfogyasztásának optimalizálása és a holtidőben történő pazarlás elkerülése. A szolgáltató cégek információt is gyűjthetnek a segítségével, és rugalmasabban szabályozhatják a teljes hálózat működését.

A kockázati befektetők nagy üzletet szimatolnak, ezért ők is komoly összegekkel támogatják a leendő projekteket, ám közülük legalább egy úgy gondolja, könnyen a dotkom-lufihoz hasonló csapdába eshetnek, akik túlságosan elbízzák magukat a Smart Griddel kapcsolatban.

Ez még nem a Smart Grid - szélkerékkel kiegészített
villanyoszlopok Franciaországból
A C|Net információi szerint Diana Propper, a kifejezetten zöld technológiában érdekelt Expansion Capital Partners befektetői csoport tagja nemrégiben úgy fogalmazott egy panelbeszélgetés során: „aggódom, mivel túlságosan nagy összegekkel dobálóznak, legyen szó kockázati tőkéről, céges befektetésről, vagy kormányzati pénzről, attól tartok, hogy nem kellő hatékonysággal költik majd el ezeket a dollárokat. A buborék rizikója nagyon is valós.”

Nem mindenki szkeptikus az esetleges pénzügyi lufit illetően. Az Ethernet szabvány feltalálója és az internet elterjedése egyik pionírjának, a 3COM-nak az alapítója, Robert Metcalfe szerint ez olyan jelenség, amely segíti a természetes kiválasztódást. Véleménye szerint akkor képződik ilyen buborék, amikor egyféle technológiára összpontosítanak a befektetők. „Igaz – jegyezte meg Metcalfe –, amikor a lufi kidurran, lesznek olyanok, akik veszteséget könyvelhetnek el, de ezek a tendenciák serkentik a technológiai fejlődést és a gazdaságot egyaránt.”

A gazdasági buborék kialakulása valószínűleg elkerülhetetlen; igaz, ez azt is jelenti, hogy a Smart Grid kézzelfogható valósággá válhat.