szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legnagyobb IT-cégek figyelme egyre inkább az intelligens elektromos hálózatokra, az úgynevezett Smart Gridekre terelődik. A kockázati befektetők is egyre több pénzt lapátolnak az efféle projektekbe, ám a szakemberek szerint ez lehet a következő „nagy buborék”, amely borsot törhet a nagyvállalatok vezetőinek orra alá.

A Greener Computing blog szerint az olyan mamutcégek, mint az IBM, az Intel, a Google vagy a Cisco az amerikai kormánnyal karöltve dollármilliárdokkal terveznek beszállni a Smart Grid projektekbe.

Az intelligens hálózat nemcsak elektromos áramot, de adatokat is továbbít, a rácsatlakoztatott eszközök pedig intelligensek lesznek, segítségükkel lehetővé válik egy épület áramfogyasztásának optimalizálása és a holtidőben történő pazarlás elkerülése. A szolgáltató cégek információt is gyűjthetnek a segítségével, és rugalmasabban szabályozhatják a teljes hálózat működését.

A kockázati befektetők nagy üzletet szimatolnak, ezért ők is komoly összegekkel támogatják a leendő projekteket, ám közülük legalább egy úgy gondolja, könnyen a dotkom-lufihoz hasonló csapdába eshetnek, akik túlságosan elbízzák magukat a Smart Griddel kapcsolatban.

Ez még nem a Smart Grid - szélkerékkel kiegészített
villanyoszlopok Franciaországból
A C|Net információi szerint Diana Propper, a kifejezetten zöld technológiában érdekelt Expansion Capital Partners befektetői csoport tagja nemrégiben úgy fogalmazott egy panelbeszélgetés során: „aggódom, mivel túlságosan nagy összegekkel dobálóznak, legyen szó kockázati tőkéről, céges befektetésről, vagy kormányzati pénzről, attól tartok, hogy nem kellő hatékonysággal költik majd el ezeket a dollárokat. A buborék rizikója nagyon is valós.”

Nem mindenki szkeptikus az esetleges pénzügyi lufit illetően. Az Ethernet szabvány feltalálója és az internet elterjedése egyik pionírjának, a 3COM-nak az alapítója, Robert Metcalfe szerint ez olyan jelenség, amely segíti a természetes kiválasztódást. Véleménye szerint akkor képződik ilyen buborék, amikor egyféle technológiára összpontosítanak a befektetők. „Igaz – jegyezte meg Metcalfe –, amikor a lufi kidurran, lesznek olyanok, akik veszteséget könyvelhetnek el, de ezek a tendenciák serkentik a technológiai fejlődést és a gazdaságot egyaránt.”

A gazdasági buborék kialakulása valószínűleg elkerülhetetlen; igaz, ez azt is jelenti, hogy a Smart Grid kézzelfogható valósággá válhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Elkészült a megújuló energia alkalmazásának jogi környezete

Az idén sikerült megteremteni a megfelelő jogi környezetet ahhoz, hogy 2020-ra Magyarország 13 százalékra növelhesse a megújuló energia arányát a teljes energiafelhasználásban - mondta Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) környezetgazdasági szakállamtitkára egy konferencián csütörtökön Budapesten.

hvg.hu Tech

Szélenergiával működhetne New York városa

Elkészült az első világméretű tanulmány, amely azt vizsgálja: milyen hatékonyak lehetnének a több ezer méter magasságban telepített szélfarmok, írja a Wired. A hetvenes évek ötleteit felfrissítve működőképes energiagyűjtőket készíthetnénk, de kétségkívül nem hagyatkozhatunk csupán ezekre, állítják a szakértők.

hvg.hu Tech

Közvetlenül alakíthatunk át nukleáris energiát elektromossággá

A Missouri Egyetem kutatói meglelték a módját annak, hogy nukleáris energiát közvetlenül elektromossággá alakítsanak. A viszonylag biztonságos izotópokból a jelenlegi konverziós technológiánál sokkal olcsóbban, jobb hatásfokkal lehet elektromos áramot generálni.

hvg.hu Tech

Új energiatermelő módszert talált ki egy 15 éves fiú

15 éves fiú nyerte az Ashoka alapítvány által jegyzett Invent Your World versenyt, amelynek célja a társadalmi fejlődés előremozdítása. Javier Fernández-Han ötlete, a VERSATILE algatelepeken alapul, hulladékot hasznosít, üzemanyagot termel és akár 200 ezres populációk életét teheti sokkal könnyebbé, írja a Clean Technica zöldportál.

hvg.hu Tech

Az alternatív energia helyzete Magyarországon

Ötletekben nincsen hiány, a technológia napról-napra fejlődik, s hazánk esetében is komoly potenciál rejlik a különböző módszerekben, mégis, a megújuló energia felhasználása egy-két nagyobb bejelentést leszámítva kiszámíthatatlanul, és rögös úton halad. A kihívásokat főként a törvényi szabályozás és a gazdasági háttér terén kell keresnünk.