szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2050-re megvalósítjuk a tiszta és fenntartható energiagyártást, véli Peter Schwartz, a Global Business Network elnöke. Véleménye szerint a világról ekkorra lehámlik a szegénység, az oktatás végre kiemelt fontosságot élvez majd, az emberi teljesítőképességet pedig sikerül sokszorosára tornáznunk.

Drasztikusan különböző eredményeket hozott a huszadik század két nagy technológiai boomja: az egyikből a nagy gazdasági világválság csúcsosodott ki két világháborúval együtt, a második világháborút követőből pedig jó ötven évnyi folyamatos fejlődés. Kérdés, melyikhez fog jobban hasonlítani az emberiség elkövetkező ötven éve, teszi fel a kérdést Peter Schwartz nemzetközileg elismert futurológus és üzleti stratégiai szakértő, a Global Business Network gazdasági tanácsadó szervezet elnöke. Nem csoda, hogy mindez a new yorki Rensselaer Műszaki Egyetem diplomaosztó ünnepségén hangzoztt el: a jövőkutató ugyanis beszédében a frissen végzett kutatóknak fogalmazta meg a világ tíz legnagyobb, miharabbi megoldást igénylő kihívását is.


Furcsa fejlesztések
A Rennsealer számos fejlesztéséről adtunk már hírt a korábbiakban: vérrel és izzadtsággal működő elemről, nanoméretű ragasztóról, az agyban játszódó kémiai folyamatokat szimuláló biochipekről, de ezen intézetből származik a kék fénnyel megelőzhető balesetek ötlete,  valamint az emberi gonoszságot megtestesítő virtuális személyiség is.
Régóta nyitott kapukat dönget Schwartz (és a lista összeállításában résztvevő, a The Futurist magazint is készítő World Future Society) tízes listájával. A két legnagyobb feladat véleménye szerint az energiaválság megoldása, valamint a fenntarthatóbb gyártási folyamatok megalapozása - mindezek teljesítése három-négy milliárd ember számára biztosítaná a minőségi életet. Az energiaproblémák feloldását fúziós megoldásokban látja, valamint véleménye szerint a holnap potenciális energiaforrásait kombinálhatnánk a nap- és szélalapú technológiákkal is. Az általa emlegetett hangzatos bio-üzemi forradalom ugyanakkor nem több, mint az ipari szektor optimalizálása, energiahatékonyabb és a jelenleginél nagyságrendekkel fenntarthatóbb  szintre hozása, az így kialakított hatékonyságot pedig át lehetne emelni a mezőgazdaság területére is. Mindezen fejlesztések következtében válaszokat kell találnunk a növekvő népszaporulatra is: szükségünk lesz új munkahelyekre, valamint fenntartható városokra is, amelyekhez újabb és újabb generációs várostervezői, építőmérnöki és építészi munkákra lesz szükségünk.

Így nézhet ki egy fenntartható város a jövőben. Göteborgot a Kjellgren Kaminskyépítésziroda dolgozta át.

Fókuszálnunk kell az emberi evolúció "mértékét fokozó" biológiai fejlesztésekre is, állítja a jövőkutató - példaként pedig a szervregenerációt, illetve az élet meghosszabbítását célzó kísérleteket hozza fel - ugyanakkor az agykutatásra is jelentős összeget kell szánnunk, hogy elkerülhessük vagy legalábbis elhalaszthassuk az időskor miatt fellépő mentális problémákat. További jelentős támogatásokban kell részesíteni a Hubble űrteleszkóphoz és a genfi LHC részecskegyorsítóhoz hasonló tudományos projekteket, a végső cél pedig maga az űr - annak meghódításában pedig az olyan projektek is támogatandóak, mint a régóta tervezett, több alternatíva mentén is fejlesztett űrlift. (Érezhető kakukktojásként Schwartz az emberi kultúra technológiai, spirituális és esztétikai elemeinek keveredését említi, fő példája pedig az EMPAC kísérleti, médiaművészettel foglalkozó központja - hasonló példát Európában többet is ismerünk, ezek között a legjelentősebb a linzi Ars Electronica központ.)


A lista gyakorlatilag általánosságban megfogalmazott megoldókulcs a korábban is említett WFS által készített jelentésre. A Global Trends 2025: A Transformed World címmel publikált tavaly novemberi anyag százhúsz oldalban fogalmazza újra a már korábban sokszor elhangzott alapigazságot: a világ olyan szinten változik, hogy fogalmunk sincs, öt év múlva mi történhet - mindezen zavarosság főként a technológiai fejlődés menetét takarja. Ami az energetikai szektort illeti: a jelentés szerint 2025-ben még nem lesz energiaszükségleteinkre kereskedelmileg elérhető és elterjedt alternatív megoldás. A jelentős technológiákat mindig is követte egy átállási időszak, amely átlagosan huszonöt évig is eltarthat. Az esetleges problémákat orvosolhatnánk jobb újrahasznosítható forrásokkal, jobb elemekkel, valamint energiaátalakítási technológiákkal: Schwartz már több fórumon, többek között a Wired-nek adott cikkében is a hidrogén vezető szerepéért kampányolt, mindehhez pedig véleménye szerint a tudomány-ipar-kormány háromszög zavartalan együttműködésére van szükség.

Hogyan néz ki a fenntartható jövő? Alex Steffen, a Worldchanging főszerkesztője szerint két vízió: a megengedhetetlen és az elképzelhetetlen jövő között ingadozunk. Elképzelése szerint a zöld városok adhatják a biztos jövő alapját, amelyben megosztjuk egymás között használati tárgyainkat, szokásainkat tárgyaink megfigyelhetik, mindennek révén pedig kialakíhatjuk az energiahatékonyság szempontjából legoptimálisabb viselkedést. Az előadás a népszerű és gondolatébresztő TED beszélgetéssorozat 2007-es találkozóján hangzott el.



Megszelidíthetnénk a Napot
2018-ban, Marseille közelében indítanak be egy új kísérleti nukleáris fúziós reaktort. A projektet az EU, Kína, India, Dél-Korea, Japán Oroszország és Amerika támogatja - a nyolcadik érintett ország véhetően Kazahsztán lesz - adta hírül a nap folyamán a Physorg tudományos hírportál.
Szintén az együttműködésre fekteti a hangsúlyt az International Energy Agency jelentése, amely az elkövetkező évtizedekre várható energiaügyi forgatókönyveket részletezi. A törvényhozás oldaláról szükséges mechanizmusok gyakorlatilag működnek, viszont sokkal következetesebben és határozottabban kell ezeket érvényesíteni. A szükséges technológiák vagy már a kezünkben vannak, vagy pedig kereskedelmi fejlesztést megelőző prototípusok szintjén léteznek a laborokban.

Ott domborít Ian Neild brit futurológus, ahol a WFS jelentése hihető, de nem túl valószínű elemeket lát - főként a kiszolgálórobotok és a szellemi képességeket fejlesztő technológiák (gyógyszerek, implantok, virtuális oktatókörnyezetek, hordozható készülékek) terén. Neild az ötvenes évekig bezárólag jósolta előre a jövőt - elképzelései szerint negyven év múlva eltűnik az ózonyluk, energiaszükségleteinket a nukleáris fúzió elégíti majd ki, a brit fociválogatottat pedig humanoid robotokból felépített csapat veri majd meg. Jövőképe a kilencvenes évekből örökölt elképzelések tárháza: 2020 környékén autopilótával működő autók közlekednek majd az utakon, valamint a civilizált társadalom egy része fallal körbezárt megavárosokban él majd, agyunkat pedig közvetlenül kapcsolhatjuk majd a gépekhez. Tíz évre rá az androidok már a népesség több mint 10 százalékát alkotják majd, MP3-lejátszóinkat biokémiai alapon tárolt napenergiával működtetjük, 2040 környékén pedig önfenntartó Mars-kolóniáról és a Holdra telepített űrhajósbázisról olvashatunk híreket. A híres-hírhedt jóslatsorozat bővítményéből már a disztópikus elemek sem hiányoznak: a politikai korrektség új sötét középkort hoz magával, valamint nyugdíjasként megtapasztalhatjuk, milyen az a fiatal generáció, aki már nem tud mai szemmel nézve hatékonyan írni, olvasni, gondolkodni vagy éppenséggel dolgozni sem. 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Az alternatív energia helyzete Magyarországon

Ötletekben nincsen hiány, a technológia napról-napra fejlődik, s hazánk esetében is komoly potenciál rejlik a különböző módszerekben, mégis, a megújuló energia felhasználása egy-két nagyobb bejelentést leszámítva kiszámíthatatlanul, és rögös úton halad. A kihívásokat főként a törvényi szabályozás és a gazdasági háttér terén kell keresnünk.

hvg.hu Tech

Új energiatermelő módszert talált ki egy 15 éves fiú

15 éves fiú nyerte az Ashoka alapítvány által jegyzett Invent Your World versenyt, amelynek célja a társadalmi fejlődés előremozdítása. Javier Fernández-Han ötlete, a VERSATILE algatelepeken alapul, hulladékot hasznosít, üzemanyagot termel és akár 200 ezres populációk életét teheti sokkal könnyebbé, írja a Clean Technica zöldportál.