szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Samsung WB550 amolyan all-in-one megoldás azok számára, akik egy sokoldalú...

A Samsung WB550 amolyan all-in-one megoldás azok számára, akik egy sokoldalú fényképezőgépet szeretnének, de egyben annak is örülnek, ha a beállítások módosításának terhét a készülék leveszi a vállukról, vagy legalábbis osztozik velük a „macerában”.
A WB550 szinte szerelem volt elő látásra nálunk is. A fényképezőgép megjelenése igényes, ránézésre (különösen a hatalmas objektívkiképzés miatt) majdhogynem professzionális érzetet sugall.

Fotózás, teljes kényelemben
A Schneider-Kreuznach objektív amúgy tényleg jó, a tízszeres optikai zoom és a 12 megapixel ritkaság ebben a kategóriában, a széleslátószögű objektív pedig még inkább (24-240 mm). Márpedig itt mindezt megkapjuk.
A széles látószög tökéletessé teszi a gépet beltéri felvételek készítésére, de akinek a makrófotózás (nagyjából 4-6 centiméterről szinte tökéletes minőségben) a lényeg, az is kitűnő társra lelhet a WB550-ben.

Méretes objektív

Bár manuálisan is mindent beállíthatunk, a fényképezőgép igazi erősségét mégis a sokoldalú automatika adja. A normál automata mód mellett találunk egy SmartAuto módot is, ahol különféle programokból választhatjuk ki a számunkra megfelelőt (ellenfény, portré, tájkép stb.). Ezzel optimálisabb beállításokat érhetünk el, mint a teljes automata móddal, viszont nem kell szöszölnünk minden egyes opcióval. További kényelmi elem a pislogás- és mosolyfelismerés, amely úgy működik, ahogy (számos készülékbe építik be ezeket, de tökéletes megoldással még nem találkoztunk). Természetesen mi magunk is választhatunk a sablonok közül, vagy választhatunk teljesen manuális beállításokat, sőt a mozgalmasabb témák rögzítéséhez sorozatfelvételi lehetőség is kínálkozik.

Kényelmesen használható kezelőszervek

A sablonok és a SmartAuto beállítások egyébként nem csak hangzatos PR fogások, valóban különbség van a különféle beállítások között. A mérnökök elszórakoztak helyettünk a megfelelő értékek kikísérletezésével. A fehéregyensúly beállítást rábízhatjuk az automatára is, de segíthetünk is neki előre definiált értékekkel (felhős, napos, fénycső stb.).

Hatalmas kijelző és a hátoldali gombok, oldalt a HDMI csatlakozó

A képstabilizátor kellően hatékonyan működik, akár a zoomot maximálisan használva is jó képeket készíthetünk. Bár a zajszint nem nevezhető alacsonynak, de a kategóriában megfelelő. Az optikai mellett bevethetünk még egy digitális képstabilizátort is, ha ebbe a módba váltunk.

Manuális módban elég kacifántos a beállítás, a gépet a jelek szerint inkább az automata és félautomata megoldások kedvelőinek szánják (pedig amúgy kényelmesen elérhető minden funkció a menüben). A fotókhoz hangos jegyzeteket is készíthetünk 10 másodpercben.

HD videók készítése
A WB550 érdekessége a HD videofelvételi lehetőség. Akár 1280x720-as HD felvételeket is készíthetünk, H.264-es tömörítéssel. Külön öröm - mert amúgy ritkaság ebben a kategóriában -, hogy a zoomot a videofelvétel közben is használhatjuk, igaz, a motor hangja ilyenkor kicsit belehallatszik a felvételbe. Mindegy, alkalmi videózásra gyakorlatilag kiválóan használható a készülék, bár a képstabilizátor ilyenkor azért nem tökéletes, de hát elsősorban fényképezőgép a WB550, nem profi HD videofelvevő.

Jól összerakták!
A fényképezőgép hátoldalán található hatalmas kijelzőn tökéletesen látunk mindent, a témától a menüpontokig. Egyedül erős napsütésben adódhatnak problémák, bár ilyenkor is ki lehet silabizálni, hogy jó irányba tartjuk-e a gépet.
A gombok könnyen elérhetők, a programokat gyorsan kiválaszthatjuk, igazán gondunk csak a vaku elhelyezkedésével volt: ha nem figyeltünk, állandóan belelógott az ujjunk a vakuba, ami néhány képnél furcsa végeredményhez vezetett (természetesen a vaku működését is programozhatjuk).
Mindent egybevetve, nekünk nagyon tetszett a Samsung WD550. A kategóriájában kevés gép kínál ennyi funkciót és lehetőséget, és bár a képminőség tekintetében azért találkoztunk már jobbal is, rossznak egyáltalán nem mondható. 80 ezer forint körüli árát abszolút megéri, ha egy megbízható, nagylátószögű és HD videók felvételére is alkalmas útitársra van szükségünk. Utazáshoz egyenesen kitűnő választás, hiszen kis méretével kényelmesen hordozható, a nagylátószögű objektív és a tízszeres zoom pedig mindig jól jön a látnivalók lencsevégre kapásához.

Az alábbi linkről letölthető néhány minta kép és pár minta videó is. Közös jellemzőjük, hogy minden esetben az automatát, vagy az előre definiált programokat használtuk az elkészítéskor, amolyan “jó turista” módjára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!