szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Barack Obama amerikai elnök hétfőn a Fehér Házban fogadta az Apollo-11 asztronautáit a Holdra szállás 40. évfordulója tiszteletére tartott ünnepségek keretében.

"Tudósok és mérnökök egész nemzedékét ösztönözték, akik forradalmasították az innovációt, az energiát, a vállalkozói kedvet és a kreativitást itt a Földön" - mondta az amerikai elnök a 78 éves Neil Amstrongot és Michael Collinst, valamint a 79 éves Edwin E. Aldrint fogadva az Ovális Irodában.

Az Apollo-11 űrhajó negyven éve, 1969. július 16-án 14 óra 34 perckor indult útnak a fedélzetén Neil A. Armstrong parancsnokkal, Michael Collins és Edwin E. Aldrin űrhajóssal a Holdra. Armstrong és Aldrin a Sas (Eagle) névre keresztelt Holdkomppal szállt le Holdra. Armstrong személyében az első ember 1969. július 20-án, vasárnap este 10 óra 56 perckor (közép-európai idő) szerint 21-én 3 óra 56 perckor) idegen égitest felszínére.

Az Egyesült Államok 1969 és 1972 között hat expedíciót indított a Holdra, majd kifejlesztette az űrsiklókat és részt vett a Nemzetközi Űrállomás (ISS) megépítésében. Washington a tervek szerint jövőre fejezi be a 16 ország részvétével épülő, 100 milliárd dolláros ISS munkálatait, és vonja ki a forgalomból az űrsiklóflottát. A 2004-ben George Bush által indított Constallation (Csillagkép) űrprogram keretében Washington 2020-ra szeretné űrhajósait a Holdra juttatni, és a távolabbi tervek között szerepel a Mars meghódítása is.

Edwin E. Buzz Aldrin, Michael Collins, Neil Armstrong a 44. amerikai elnökkel találkoztak
© MTI

Az Egyesült Államok 1969-es árfolyamon számítva 25 milliárd dollárt költött a Apollo-programra. A szövetségi költségvetés 4 százalékát kitevő beruházás az űrhajósok szerint többszörösen megtérült.

"A beruházás a következő 30 év alatt megtérült. Olyan technológiai fejlődést eredményezett, amelynek köszönhetően a világ vezető gazdasági erejévé váltunk" - mondta az Apollo-program hét egykori űrhajósának sajtótájékoztatóján Walter Cunningham, az Apollo-7 ausztronautája.

"Vissza kell tértünk a Holdra. (...) Többet kell megtudnunk róla, bázisokat kell létrehoznunk, új teleszkópokat kell a Holdra telepítenünk, és elő kell készítenünk a Mars-utazást, hiszen a végső cél a Mars" - mondta a 75 éves Eugene Cernan, az utolsó ember, aki az Apollo-17 utasaként 1972-ben a Holdon járt.

Az évforduló alkalmából a NASA honlapján számos új dokumentumot tett közzé: az Apollo-11 küldetéséről készült, restaurált videofelvételeket, az asztronauták beszélgetéseiről készült hangfelvételeket, és a hat Holdra szállás helyszínéről a június 18-án indított LRO-űrszonda által készített felvételeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

A Holdra szállás magyar tálalása

Az amerikai hadicélok állandó felemlegetésével, illetve a Luna–15 szovjet holdszonda reklámozásával igyekezett „helyre tenni” 40 éve a magyar sajtó az Apollo–11 sikerét.

hvg.hu Tech

Öt tény, ami bizonyítja, hogy a holdra szállás valódi volt

Bár emberek milliói figyelték lélegzetvisszafojtva, amikor Neil Armstrong negyven évvel ezelőtt a Hold felszínére lépett, hamar megjelentek a kétkedő hangok, és az összeesküvés-elméletek, melyek szerint a holdraszállás sosem történt meg. Az AskMen.com oldal öt olyan tényt sorol fel, amelyek ennek az ellenkezőjét támasztják alá.

hvg.hu Tech

Holdra szállás 40 éve: hétfőn este tízkor landol a virtuális Apollo-11

Neil Armstrong és Buzz Aldrin történelmi tette után négy évtizeddel a szakértők megosztottak: egyesek a Mars, mások a Hold újbóli meghódítását tartják fontosabbnak. Egy biztos: a Föld kísérőjének felfedezéséhez kapcsolódó történetek a mai napig lebilincselik a tudomány és az űrkutatás iránt érdeklődőket. A jubileumra összegyűjtöttük a holdra szállással és az égitesttel foglalkozó beszámolóinkat, valamint néhány újdonságot.

MTI/hvg.hu Tech

Megérkeztek az első új fotók a Holdról

A Felhők Tengeréről, a Mare Nubium területéről küldte első felvételeit a NASA új holdszondája, a Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), amely fényben fürdő területeket és mélységes sötétség uralta régiókat jelenített meg a képeken.

ATV Tech

Ki járt először a Holdon? - Eddig nem hallott hangfelvételt publikáltak

Kis híján elhappolta a dicsőséget az Apollo 11 küldetése elől egy szovjet szonda, amelynek célja az volt, hogy az amerikaiaknál előbb szállítson vissza kőzetmintákat a Holdról. Az esetről eddig is lehetett tudni, most azonban soha nem hallott hangfelvételeket hoztak nyilvánosságra, amelyen a Jodrell Bank obszervatórium tudósai hallhatóak, akik a holdraszállás közben figyelemmel kísérték a szovjet szonda útját is.