szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kaliforniai Egyetem kutatói a Science magazinban publikálták kutatásaikat egy olyan génről, amelynek mutációja alvásigényünket csökkenti, az eddigi vizsgálatok szerint bármilyen negatív mellékhatás nélkül, írja a Wired.


Ying-Hui Fu alváskutató és társai alvásvizsgálatok esetében alkalmazott önkéntesek adatbázisában talált két embert, akik az átlagnál jóval kevesebbet alszanak - míg egy átlagos felnőttnek az optimális működéshez 8 és fél órát kell aludnia, a két illetőnek átlagosan 6.25 óra is elég. Mindez a DEC2 gén mutációjának köszönhető, maga a gén az emlősök szervezetében felelős az alvásritmusért.

A kutatók létrehoztak olyan egereket, amelyekben mutáns DEC2 géneket hoztak létre - a kísérleti állatok kevesebbet aludtak, valamint aktívabbak voltak "normális" társaknál. A vizsgálati eredmények szerint a "mutánsoknak" nem kell szembenézniük az alváshiány miatt bekövetkező hangulat- vagy anyagcsereváltozásokkal, valamint akkor is képesek követni ezt az alvásmintát, ha éppen életük olyan időszakában vannak, amikor nem kell munkahelyükre bejárniuk, nem "alszanak túl" nyugodtabb hétvégéken sem.

Ahogyan a Science-ben publikált cikkhez fűzött kommentár írja: a kevesebb alvást okozó mutáció igen ritka, a Kaliforniai Egyetem vizsgálati adatbázisában talált 70 családból csak egyben találtak DEC2-mutációt, arra pedig következtetések sincsenek, hogy a világon hány ember érintett ebben. A kommentár és a cikk szerzői egyetértenek abban, hogy az eredményeket független kutatásokban is meg kell ismételni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!