szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kisebbek lettek a jegesmedvék az elmúlt száz év alatt - derül ki a Journal of Zoology szaklapban megjelent tanulmányból.

A XX. század elejéről fennmaradt jegesmedve-koponyákat és a század második feléből származó maradványokat összehasonlítva lengyel és dán kutatók megállapították, hogy az elmúlt évszázadban megváltozott azok formája és nagysága, ami valószínűleg a környezetszennyezésnek és az északi-sarki jégtakaró csökkenésének a következménye.

Az állat növekedését korlátozhatja a szennyező anyagok okozta fizikális stressz a jegesmedve szervezetében, valamint az a tény, hogy az állatnak nagyobb erőfeszítéseket kell tennie az élelem megszerzése érdekében - mutattak rá a szakemberek.

A kutatók 300 koponyát vizsgáltak meg, amelyek a koppenhágai Zoológiai Múzeum gyűjteményét gyarapítják. Az állatok nagyságának meghatározásához a koponya méretéből indultak ki. Kiderült, hogy a múlt század későbbi időszakából származó koponyák 2-9 százalékkal kisebbel a korábbiaknál.

Knut, a németországi sztár-jegesmedve
azért ennél nagyobbra nőtt
© AP
"Mivel a jégtakaró olvad, a jegesmedvéknek sokkal nagyobb energiára van szükségük a vadászathoz - magyarázta Cino Pertoldi, az Aarhusi Egyetem biológus professzora, a kutatócsoport vezetője. - Képzeljünk el egy ikerpárt: egyikük jól táplált, a másik éhezik fejlődése során. Az utóbbi jóval kisebb lesz, mivel nem lesz elég energiája a növekedéshez".

A kutatócsoport a koponyák formáját tekintve is talált eltéréseket, ami Pertoldi szerint kissé rejtélyes. Okát nem tudták megállapítani, de a tudós szerint a koponya formájában bekövetkezett változások összefügghetnek a környezettel, különösen az Észak-sarkon található szennyező anyagokkal, amelyek a jegesmedve szervezetében is jelen vannak.

Christian Sonne, az Aarhusi Egyetem munkatársa szerint a jegesmedve egyike "a leginkább szennyezett állatnak a világon".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Üzleti intelligencia a jegesmedvék nyomában

A Wildtrack új projektjében az üzleti intelligencia szállító SAS szoftverével, és az inuit eszkimók hagyományos nyomkövető technikáival tanulmányozza a jegesmedvék lábnyomait. A szervezet célja a jegesmedve-populációk csökkenésének dokumentálása, melyet a környezetvédők a globális felmelegedés egyik jelének tartanak.