Kimberley Wade kísérlete arra mutat rá, hogy hamisított videofelvételek segítségével gyakorlatilag megváltoztathatjuk emberek emlékeit az általuk korábban megtapasztalt eseményekről - még akkor is, ha azokat saját szemükkel látták, a videón látható események pedig meg sem történtek.
A Warwick Egyetem kutatói 60 résztvevővel végezték el a kísérletet, aminek során általános műveltségre vonatkozó feleletválasztós teszteket kellett kitölteni. Mindegyikük adott mennyiségű játékpénzt kapott, ebben fogadhattak, feladatuk pedig az volt, hogy gyűjtsék össze a lehető legtöbb pénzt - a "játékban" azt is kiáltják ki nyertesnek, állították a játékszabályok, aki a legtöbb játékpénzt gyűjti be. Az önkéntesek abban fogadtak, hogy minden kérdést képesek megválaszolni, aki pedig rossz választ adott, annak a pénzét be kellett tenni a játékasztal egyik részén elkerített "bankba".
A kísérlet után a videót manipulálták, hogy úgy tűnjön, az egyik résztvevő (a pszichológia tanszék egyik beépített munkatársa) csal, és miután rossz választ ad az egyik kérdésre, nem teszi vissza pénzt a bankba. Ezt követően a résztvevők egyharmadának azt mondták, azt gyanítják, csalt a mellettük ülő tesztalany. A csoport másik egyharmadának azt mondták, hogy a mellettük ülő ember csalt és el is kapták emiatt, a harmadik csoportnak pedig megmutatták a módosított videóanyagot. Ezután mindenkinek alá kellett írnia egy nyilatkozatot - de csak akkor, ha látták, hogy a mellettük ülő ember szabálytalanul jár el.
Azok közül, akiknek megmutatták a hamis videót, az alanyok 40 százaléka írta alá a nyilatkozatot - majd amikor a kutatók másodjára is megkérdezték őket, hogy biztosak-e dolgukban, a töprengők közül további 10 százalék döntött úgy, hogy aláírja a papírt. Ezzel szemben akiknek azt mondták, hogy elkapták a csalót, azoknak csak 10 százaléka írta alá, akiknek pedig annyit hintettek el, hogy lehet, hogy volt csaló a csoportban, azoknak csak 5 százaléka. Dr. Wade szerint ma már szinte mindenki képes meggyőzően hamis videókat vagy képeket készíteni, ezekkel pedig alaposan meg lehet ingatni az emberek figyelmét és érzékelésükbe vetett hitét.
Jobban hiszünk a hamis bizonyítékoknak, mint a szemünknek
Hamisított videobizonyítékok hatására hajlamosak vagyunk "lemondani" arról, amit saját szemünkkel láttunk - állítja a Warwick Egyetem pszichológia tanszékének egyik professzorhelyettese. Kísérletük eredményét az Applied Cognitive Psychology szaklapban publikálták.

„Már a levelibékára is leszavaznának az emberek, ha az kellene a Fidesz leváltásához” – ilyen volt Magyar Péter országjárásának első napja
Rekordméretűre duzzasztaná Brüsszel az uniós költségvetést, de jogállamiság nélkül nem adna EU-pénzt – bemutatták a hétéves tervet
Példátlan döntésre készülhet Trump: elmozdítaná a Fed elnökét
Zelenszkij személyes felügyelete alatt vizsgálják ki az ukránok Sebestyén József halálának körülményeit
Önazonossági törvény: megvan az első település, amely rendeletet hozott
Videón a hatalmas tűz, lángba borult a Tomorrowland fesztivál nagyszínpada
Karácsony Gergely: Nemsokára Anonymus Antal is jelentkezik majd egy összevágott hangfelvétellel
Végleg hazarendelték a budapesti lengyel nagykövetet
Pottyondy Edina: Hszi Csin-ping börtönbe veti az oligarcháit, Putyin kihajítja őket egy ablakon, Magyarországon meg elkezdték fapadosra kényszeríteni őket
Papp Réka Kinga: Orbán mérhetetlenül gyáva
Exkluzív Reuters-jelentés: Putyint nem érdekli Trump, újabb részeket akar kihasítani Ukrajnából
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.