szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eddigi legnagyobb kutatási feladattal indul útjára hamarosan Kína 26. expedíciója az Antarktiszra. A Hósárkány nevű hajó fedélzetén 260 kutató utazik majd.

A szakértői csoportban helyet kapott három tajvani kutató és összesen tizenkét nő - közölte a kínai sarki kutatások intézetének munkatársa. A nők közül ketten csatlakoznak majd ahhoz a csoporthoz, amelyik a Déli-sarkvidék belső területén található Grove hegy geológiai tanulmányozását fogja végezni. Mint elhangzott: ez egy különleges, a belföldi jégtakaróból szigetszerűen kiemelkedő, jéggel, hóval nem fedett, helyenként sziklás térség a földrész keleti részén.

A csapat Kína egyetlen jégtörőjével, a Hósárkánnyal indul majd 180 napos útjára a sanghaji bázisról október 11-én. A mostani expedíció a leghosszabbak egyike lesz, érinti a Déli-sarkvidék mindhárom kínai állomását.

A Hósárkányt április 10-re várják vissza, azt követően, hogy a kutató állomások körül végeznek 30 tudományos projekttel (16-tal az óceánban).

Kína három kutatóállomása az Antarktiszon a Csangcseng, a Csungsan és a legújabb: a Kunlun. Az Északi-sarkvidéken egyetlen állomást építettek, a Huanghöt.

A Kunlun idén januárjában készült el, és az első volt a Déli-sarkvidék belső területén; 559 négyzetméteren helyezkedik el. A kínai szakemberek a térségben csillagászati, űrfizikai, geofizikai, topológiai, légkörtani és a gleccserekkel kapcsolatos kutatásokat végeznek, továbbá vizsgálják a jégtakaró alatti földtani fejlődés alakulását és a globális klímaváltozás hatásait.

A tájékoztatón most elhangzott az is, hogy a Hósárkány következő útja - jövőre - az Északi-sarkvidékre vezet majd. Ennek során egyebek mellett keresni fogják az arktiszi óceánon vezető kereskedelmi útvonal kialakításának a lehetőségét, készülve arra, hogy az éghajlatváltozás következtében idővel jelentősen csökken a jégtáblák mennyisége a térség vizein.

“A kutatás során szerzett adatok, az Északi-sarkvidék tanulmányozása nem csak a tengeri hajózás területén hasznosíthatók a számunkra, hanem megmutatják a benne rejlő természetes források kiaknázásának a lehetőségeit is” - húzta alá Tung Csao-csien, a sarki kutatások intézetének kutatója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Az Antarktisz is zöldül

Nem könnyű túlélni a csontig hatoló hideget és a téli sötétséget az Antarktiszon, arról nem is szólva, hogy rengeteg energiát igényel az ott lévő kutatóállomások működtetése. Egyre inkább teret nyer azonban a megújuló energiaforrások használata a fosszilis tüzelőanyagok mellett.

MTI Tech

Alpok kiterjedésű hegyvonulatot rejt az antarktiszi jégpáncél

Völgyekkel szabdalt, Alpok nagyságú hegyvonulatot rejt a 4 kilométer vastagságú antarktiszi jégpáncél. E réteg méretei alapján következtetni lehet, hogy mily mértékben emelkedik az óceánok vízszintje, ha a jég egy része elolvad a globális felmelegedés következtében.

MTI Tech

Elszámolták az antarktiszi olvadás mértékét

Az egyik legnagyobb jégmező elolvadása feltehetően nem fogja olyan mértékben megemelni az óceánok szintjét, mint azt korábban vélték. A kutatók most 3,3 méterre teszik a nyugat-antarktiszi jégmező megsemmisüléséből eredő tengerszint-növekedést.

MTI Tech

Az Antarktisz is melegszik

Az Antarktisz, a bolygó egyetlen helye, mely eddig ellenállni látszott a klímaváltozásnak, szintén melegszik - állítják amerikai kutatók a Nature tudományos folyóirat legfrissebb számában.