szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Photoshop gyakorlatilag mindent tud, amire szükségünk lehet a fotók manipulálásához, fotómontázsok készítéséhez, ám...

A Photoshop gyakorlatilag mindent tud, amire szükségünk lehet a fotók manipulálásához, fotómontázsok készítéséhez, ám meglehetősen drága szoftver.
A Photoshop Elements már jobb választás otthonra, hiszen rengeteg sablont és olyan automatikusan működő eszközöket is tartalmaz, amelyekkel a kezdők is könnyen boldogulhatnak. Ám még mindig nem ingyenes.

Kezdőknek ideális. Lépésről lépésre haladhatunk.

Az ingyenes alternatívák, mint a GIMP, a Paint .NET stb. „árban" egyértelműen nyerők, ám sok esetben elrémisztik az egyszeri felhasználót, hiszen számtalan pluszfunkciót, opciót tartalmaznak, amelyről egy kezdő esetleg nem pontosan tudja, mi fán terem.
A FotoMix ezzel szemben egy meglehetősen leegyszerűsített felületet kapott (kár, hogy magyarul nem elérhető), és tulajdonképpen ingyenes is, bár a díjmentes használatért cserébe el kell viselnünk egy online reklámcsíkot benne.

Több képből ollózhatjuk össze a végeredményt

Ha ezen túltesszük magunkat lélekben, akkor cserébe egy remek kis programot kapunk, amelynek a használatát gyorsan elsajátíthatjuk, és amely kifejezetten a fotómontázsok készítésére, illetve a képek effektezésére koncentrál.
A működése elég egyszerű: lépésről lépésre végigvezet minket a feladatokon.
Először megnyitjuk a háttérnek (Background) szánt képet, elvégezzük rajta az esetleges módosításokat (színelés, effektezés stb.), majd a Foreground fülön megnyitjuk a montázsban felhasználni kívánt további képeket. Ezeket is átalakíthatjuk elképzeléseinknek megfelelően. Az objektumok, személyek vagy éppen házi kedvencek körbevágásához egy jól használható ecsetet kapunk, amely színek alapján segít nekünk pontosan kijelölni a törlendő részeket. Munka nélkül azért nem ússzuk meg, de ha mondjuk a számunkra fontos objektum jól elkülönült az eredeti hátterétől, akkor gyorsan tudunk vele haladni. Itt is használhatunk persze effekteket, variálhatjuk a színeket, vághatunk, méretezhetünk stb.

Türelemmel és gyakorlással bármit megoldhatunk

Ezután jön a Composition rész, ahol a már körbevágott, átalakított elemeket elhelyezhetjük a háttérnek kiválasztott képen. Változtathatjuk az áttetszőséget, elmoshatjuk a széleket, forgathatunk, méretezhetünk stb. Sőt, ha szövegeket is elhelyeznénk a képen, azt is itt tehetjük meg. Nagyjából helyezzünk el mindent a megfelelő helyre, és ha kell, mossuk össze a széleket stb.
Most jöhet a Touch Up névre keresztelt lépés, amikor is különféle ecsetekkel variálhatunk a képen: használhatunk klónecsetet, elkenést, átszínezést stb.
Ha ezzel is megvagyunk, a Final gombra kattintva keretezhetjük (ha akarjuk) a kész képet, majd elmenthetjük JPEG, PNG, GIF vagy BMP formátumba, illetve FMX kiterjesztésű Project fájlként, ha később még dolgozni akarunk rajta.
A FotoMix nem kínál annyi lehetőséget, mint mondjuk a GIMP vagy a Photoshop, viszont kezdők számára sokkal áttekinthetőbbé teszi a montázskészítés folyamatát. Gyorsan és egyszerűen lehet vele dolgozni, bár ez sem csodaszer, nem készít nekünk automatikusan professzionális montázsokat. Ám egy kis képzelőerővel és kézügyességgel meglepően profi végeredményt kaphatunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!