szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világon először sikerült pontosan megmérni a távolságot a Föld és a hozzá legközelebb eső fekete lyuk között. A számítást végző nemzetközi csillagászcsoport azt állítja: közelebb van hozzánk a V404 Cygni, mint eddig gondoltuk - írja a Science Daily.


A kozmikus objektumok távolságmérésének alapja a parallaxison alapul, azon jelenségen, amely során a megfigyelőhöz közelebb lévő objektumok látszólag elmozdulnak a sokkal távolabbi objektumokhoz, például csillagokhoz képest. Peter Jonker és társai a hollandi SRON űrkutató intézetben ezen módszerrel állapították meg a Hattyú csillagképben lévő V404 Cygni csillag és a mellette megfigyelt fekete lyuk távolságát.

© SRON Netherlands Institute for Space Research

A V404 külső rétegei a vizsgálatok szerint már "belefolynak" a fekete lyukba: az ebből kiáramló gázok a lyuk körül kialakult plazmalemezben gyűlnek össze, majd továbbáramlanak és eltűnnek a lyuk belsejében. Mindeközben jelentős röntgensugár- és rádióhullám-emissziót figyelhetünk meg, ezeket felhasználva pedig parallaktikus távolságmérésre nyílik lehetőség - mindehhez a világ több kiemelkedő teleszkópját tömörítő High Sensitivity Array rendszert használták.

A mérések szerint a fekete lyuk 7800 fényévnyire van tőlünk, a jelek szerint egy szupernóvarobbanás során jött létre, jelenleg másodpercenként 40 km/s sebességgel halad az űrben. A kutatók szerint remélhetőleg jobban rálátunk arra,m hogy a fekete lyukak miként fejlődnek és fel is mérhetjük majd a különbségeket azon két típus között, amik egy csillag összeomlásából, szupernóva nélkül, illetve szupernóva segítségével jöttek létre.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!