szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Készüljön fel arra, milyen internetes bűnözők, milyen csalások ellen kell védekeznie 2010-ben. A Zeus banki trójai program, a hamis biztonsági szoftverek, a kémprogramok, a kattintásos csalások, valamint az előlegfizetési csalás és a kéretlen levelekben hirdetett gyógyszerek továbbra is az internetes bűnözők fontos bevételi forrásai maradnak.

Várhatóan széles körben elterjed 2010-ben a Zeus banki trójai program. Ez a trójai célzott adathalászat és érintőleges letöltések révén rosszindulatú programot helyez el a felhasználó számítógépén. A Zeus azonban nemcsak bejelentkezési adatokat és jelszavakat, hanem sok online banki hitelesítőadatot is ellop a megfertőzött számítógépről. Az eszközkészletekkel az internetes bűnözők a Zeus olyan változatait hozhatják létre, amelyek észlelése a vírusvédelmi programok számára komoly problémát jelent. 2009-ben a Zeus botnetek világszerte közel négymillió számítógépet fertőztek meg.

A hasonlóan busás nyereséggel kecsegtető és könnyen útjukra indítható webes támadások is jelentős sikerre számíthatnak 2010-ben. A hamis biztonsági szoftverek (scareware), a kémprogramok (spyware), a kattintásos csalás (click fraud), valamint az előlegfizetési csalás (advance-fee fraud) és a kéretlen levelekben hirdetett gyógyszerek (pharma spam) továbbra is az internetes bűnözők fontos bevételi forrásai maradnak.

Lehetséges, hogy a Koobface féreghez hasonló, közösségi hálózatokat támadó kártevők is elszaporodnak 2010-ben. Erre lehet legalábbis következtetni a Cisco 2009-es évről kiadott éves biztonsági jelentése alapján. A Koobface először 2008-ban jelent meg a Facebookon, majd 2009-ben újjászületve pusztított a Twitteren. A Koobface arra veszi rá a felhasználókat, hogy a látszólagosan egy YouTube videóra mutató hivatkozásra kattintva elindítsák a féregprogramot. Ennek a rosszindulatú programnak a különböző változataival több mint 3 millió számítógép fertőződött már meg.

A Cisco kimutatásai szerint 2009-ben a személyi számítógépek 5-10 százalékát tudták a bűnözők az ellenőrzésük alá vonni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Gengszterek a Facebookon

Eddig a MySpace volt a legnépszerűbb körükben, mostanában a Twittert és a Facebookot is előszeretettel használják a bűnözők. Riadóztatják a barátaikat, zaklatják, fenyegetik a riválisaikat, még kérkednek is "hőstetteikkel".

hvg.hu Tech

Hazánkba exportálják a kínai kémprogramokat

Az amerikai Sunbelt Software kutatócsoportja, a SunbeltLabs 2009 szeptemberében is megjelentette beszámolóját az augusztusban legfertőzőbb kémprogramokról és számítógépes vírusokról. A hónap legnagyobb híre: a Sunbelt egyik viszonteladója egy magyar vállalkozás biztonsági kameráiban fedezte fel a kínai Green Dam megfigyelő- és szűrőprogramot.