szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kiterjesztett szárnyű denevérhez hasonlatos csillagködről (nebuláról) készítettek új felvételeket a Chilében, a La Silla-csúcson üzemelő Európai Déli Obszervatórium (ESO) asztronómusai.

A kozmikus denevér az Orion-csillagkép mellett rejtőzködik. Az NGC 1788 katalógusjelű csillagköd úgynevezett reflexiós nebula, amelynek anyaga a közeli csillagok fényét tükrözi vissza - olvasható a space.com csillagászati hírportálon. A tudósok feltételezése szerint az Orion fényes, masszív csillagai borították lángba a nebula némely területén a hidrogéngázt, ennek köszönhetően a  felvétel bal oldalán egy vörös, majdnem függőleges pánt látható.

space.com

A felvételen csupán a nebula néhány csillaga látható, a magzati állapotban lévő többség még a porgubókban fejlődik. A leglátványosabb, a HD 2938 15 katalógusjelű - egy fényes csillag, amely a nebula felső részében helyezkedik el.

Az összes csillag ebben a régióban rendkívül fiatal, az átlagéletkoruk mindössze egymillió év. Ez csupán egy szempillantásnyi idő Napunk 4,5 milliárd éves korához viszonyítva. A nebula idősebb csillagai az Orion közelében csoportosulnak, míg a fiatalabbak az ellenkező oldalon gyülekeznek. Ez arra enged következtetni, hogy a csillagképződés folyamata az Orion forró és masszív csillagainak a közelében kezdődött, s onnan terjedt el az NGC 1788 katalógusjelű nebula más területeire.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Egyszemélyes légi robogót fejlesztett a NASA

Egyszemélyes, elektromos hajtású légi robogót fejlesztett a NASA. A Lunda óránkénti 280 kilométeres utazó és 480 kilométeres csúcssebességgel rendelkezik, a mostani akkumulátoraival 80 kilométerre képes elrepülni.