szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Egy nemrég közölt adat szerint öt éven belül Magyarországon is a munkahelyek 90 százalékának betöltéséhez alapkövetelmény lesz a digitális írástudás. A magyar kis- és középvállalatok (kkv-k) már most ugyanazt várják a munkavállalóktól, mint a svédek, de az alkalmazottak képzésére, fejlesztésére nem áldoznak.

Magyarországon ma még elkeserítően alacsony a digitális írástudás szintje, ezzel komolyan veszélyeztetjük jövőbeli versenyképességünket – hangsúlyozta Klotz Tamás, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) főtitkára egy hétfői rendezvényen, ahol az informatikai tudással és képességekkel kapcsolatos kérdésekről volt szó. Az IVSZ és a MeFIT (Magyar-európai Fejlesztésekért az Információtechnológiában Alapítvány), az Európai Unió húsz országában elindított e-képességek hetéhez csatlakozott. A cél az volt, hogy országos rendezvénysorozaton hívják fel a döntéshozók, a kis- és középvállalatok, illetve a diákok figyelmét arra, hogy a digitális írástudás milyen fontos szerepet játszik a munkaerőpiacon is.

Az öt vidéki helyszínen, több száz résztvevővel zajlott vidéki bemutatókörutat összegezve Klotz Tamás elmondta, a kkv-k csak költségelemként tekintenek az informatikára. Nemigen tudják, mire használható, s azt sem, miképpen növelhetnék hatékony alkalmazásával versenyképességüket. A két szervezet hasonló témában a fővárosban három rendezvényt tart. Tilesch György, a MeFIT főigazgatója kifejtette: a magyar felnőttképzés többnyire nem piacképes, s inkább csak beszélnek az élethosszig tartó tanulásról a munkaadók és a munkavállalók, de nem eszerint tevékenykednek. Hozzátette: a magyar kis- és közepes cégeknek csupán 5-10 százaléka folytat belső képzést, szemben a nagyvállatok 25 százalékával. Ebből következően egy olyan munkavállaló, amelyik kis, vagy közepes céghez kerül, gyakorlatilag lemondhat a felnőttképzésről.

Újabb tapasztalatként elmondta, Magyarországon feleannyi vállalkozó gondolja fontosnak a felnőttképzést, mint például Csehországban. Ugyanakkor a magyar munkaadó munkavállalókkal szembeni informatikai tudásbeli elvárásai megegyeznek egy svéd munkaadóéval. Az elvárások tehát nagyok, miközben a vállalatok nem támogatják a munkavállalókat abban, hogy ezeknek meg tudjanak felelni. Klotz Tamás a diákokról azt mondta: sokkal jobban érdeklődnek az informatika iránt, de a nyelvtudás hiánya őket is akadályozza a világhálón való közösségi együttműködésben, kapcsolattartásban. A főtitkár elmondta azt is, hogy az IVSZ közreműködésével március 15-től április közepéig az Ország IT-Fitnesz Tesztje néven egy országos tesztet csinálnak, ami az állampolgárok, ezen belül elsősorban a diákok digitális felkészültségét méri fel.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A CeBIT-et is megöli az internet

A világ legrangosabb számítástechnikai és távközlési kiállításán, a hannoveri CeBIT-en megjelent kiállítók szerint elsősorban nem a gazdasági válság és a cégek szűkös anyagi háttere miatt csökken a részvétel, a visszaesés inkább az internet előretörésével magyarázható, ami lassan feleslegessé teszi az ehhez hasonló nagyszabású rendezvényeket.

hvg.hu Tech

Microsoft: Ne nyomja meg az F1 gombot Windows XP alatt!

Nem segítséget nyújtanak, hanem vírust telepítenek a gépre a hackerek, akik rá tudják venni az Internet Explorert használó áldozataikat, hogy nyomják meg az F1 gombot, miután vírusos üzenetet kaptak.

MTI Itthon

Keresik az ügyfélkapu-leállás felelőseit

A kormányzat informatikai biztonsági felügyelője szerint már megállapították, miért kellett leállítani hétfőn a megújult magyarorszag.hu portált, a vizsgálat azonban továbbra is folyik, a felelősöket keresik. Dedinszky Ferenc az MTI-nek szerdán azt mondta: a kormányzati portálról, amelyen az Ügyfélkapu is működik, nem kerültek ki bizalmas adatok.

hvg.hu Tech

Web 2.0 Symposium - Ötletbörze a startup-versenyen

Már csak egy hét, és kiderül, hogy a magyar gazdaság nagyágyúi milyen informatikai fejlesztés mellé teszik le a voksukat. A Web 2.0 Symposium: BarCamp Budapest konferencián nyilvánosan értékelik a start up cégeknek meghirdetett versenyt.