szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Merkúrt, a Naprendszerünk legbelső és legkisebb bolygóját könnyebb lesz megfigyelni a következő két hétben, amikor szokatlanul közel kerül a Vénuszhoz. Az év folyamán ez lesz a bolygó legkedvezőbb esti láthatósága.

Az Esthajnalcsillag a legfényesebb objektum az éjszakai égbolton, vagyis segítségével könnyebb megtalálni a többnyire "rejtőzködő" Merkúrt. Az utóbbi felfedezéséhez egy órával a naplemente után meg kell keresni a Vénuszt a nyugati ég alján, majd lejjebb és jobbra tekinteni. A Merkúr és a Vénusz együttállása április 10-ig tart, de 3-4-én lesz a két bolygó a legközelebb egymáshoz. 

A Merkúr Mercuriusról, az istenek követéről, az utazók és kereskedők istenéről kapta a nevét. A bolygó megfigyeléséről szóló első feljegyzések a Kr. e. I. ezredfordulóig nyúlnak vissza. A IV. század előtt a görög csillagászok két bolygónak gondolták aszerint, hogy napkeltekor vagy napnyugtakor volt látható: előbbi  Apollón, utóbbi a Hermész nevet kapta. A későbbiekben Püthagorasz ismerte föl, hogy a két bolygó egy és ugyanaz. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Összement a Merkúr bolygó

Léte során egy mérfölddel, vagyis jó másfél kilométerrel összezsugorodott a Merkúr - számították ki kutatók a bolygó mellett januárban elhaladt Messenger amerikai űrszonda felvételei alapján

MTI Tech

Meglepő felvételeket küldött a Merkúrról a Messenger űrszonda

Az amerikai űrszonda, amely két hete haladt el először a Naprendszer legbelsőbb bolygója, a Merkúr mellett, és küldött a földi irányítóközpontba fényképeket, máris meglepetésekkel szolgált a kutatók számára - közölte az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA.