szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai tudósoknak sikerült kifejleszteniük a világ legkisebb, mindössze 0,87 nanométer széles szupravezetőjét.

Korábban azt hitték, hogy ilyen parányi méretben egyszerűen nem hozható létre ez a fizikai jelenség. A Science Daily című tudományos portálon megjelent tudósítás szerint az Ohiói Egyetem kutatóinak négy molekulapár szélességű szupravezetőt sikerült megalkotniuk. (A kutatás eredményeiről részletesen a Nature Nanotechnology című szaklap hét elején megjelent száma számolt be.) A szupravezetők olyan anyagok, amelyek rendkívül alacsony hőmérsékletre, általában mínusz 200 Celsius fok alá hűtve elvesztik elektromos ellenállásukat. A jelenséget a holland Heike Kamerlingh Onnes fedezte fel 1911-ben.

Az általános vélekedés szerint a szupravezetés csak makroszkopikus közegben jöhet létre, mert az elektromos áramot vezető fémek ellenállása a keresztmetszet csökkenésével arányosan növekszik. Ebből a tulajdonságból pedig arra következtettek, hogy a nanoméretű vezetékek az áramkört megszakító olvadáspontig melegednének. Az új eredmények szerint viszont molekuláris szinten is létrejöhet a szupravezetés, és ezzel új lehetőségek nyílnak a jelenség tanulmányozására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A jövő kimeríthetetlen erőművét fejlesztik Oroszországban

Az orosz TVEL tulajdonában lévő Csepecki Mechanikai Művek különleges szupravezető anyagok gyártását kezdte meg a Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktor (ITER) projekt keretében. Az Oroszország részvételével megalakult nemzetközi, mágneses fúzióval kapcsolatos kutatási és fejlesztési program fő célja a jövő környezetbarát és kimeríthetetlen villamos erőműveinek kifejlesztése.

hvg.hu Tech

Csak 11 évesen ment iskolába a későbbi Nobel-díjas

Meghalt a szovjet hidrogénbomba egyik kifejlesztője, Vitalij Ginzburg. A félárvaként felnőtt tudós csak 11 éves korától járt iskolába. A szupravezetés elméletének kidolgozásáért 2003-ban kapott megosztott Nobel-díjat.