szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Facebook sikerét látva szinte elképzelhetetlen, hogy az egész egy iskolai hobbi project-nek indult és még maga az...

A Facebook sikerét látva szinte elképzelhetetlen, hogy az egész egy iskolai hobbi project-nek indult és még maga az alapító sem igazán hitt a dolog sikerében. De Jack Dorsey is csak kísérletnek szánta a Twittert, nem gondolta, hogy az egész világ „ráharap” majd.

Azt, hogy a közeljövőben milyen szolgáltatások és oldalak fognak üstökösként feltűnni, mi sem tudjuk megjósolni. Megtehetjük azonban, hogy bemutatjuk azt a párat, amelyekre (szerintünk) érdemes figyelni, mert még lehet belőlük valami. Talán az új Google, talán valami teljesen más és teljesen új… Lássuk a kedvenceket! 

Mahalo.com
Első ránézésre egy mostanában divatos webkettes keresőt látunk, valójában azonban egy újfajta közösségi oldalról van szó. Nevezhetjük egy közösségi „kérdezz-felelek” oldalnak, esetleg tudásbázisnak, vagy éppen keresőnek is. A dolog lényege, hogy tegyünk fel egy kérdést. Ez bármi lehet, amire kíváncsiak vagyunk, az egyszerű dolgoktól (ki a legmenőbb rap-sztár?) az elképesztő kérdésekig (esznek-e a vegetáriánusok kagylót?).

Feltett kérdéseinkre egy Digg-szerű felületen kapjuk a válaszokat és a releváns találatokat. Persze csak abban az esetben, ha a kérdést már valaki más is feltette, és a Mahalo szorgos kis közössége válaszolt is rá. Ha sikerül olyat kérdeznünk, ami még új, akkor lehetőségünk van új bejegyzést készíteni, csak éppen nem címszavakhoz mint a Wikipédia esetében, hanem kifejezésekhez vagy kérdésekhez. Sőt, ha van kérdésünk amire nincs válasz, de sürgős lenne a dolog, akkor a feltett kérdéshez „borravalót” is rendelhetünk. Minél nagyobb az összeg, annál valószínűbb, hogy valaki gyorsan és korrektül fog releváns választ adni (sőt néhány esetben komoly értekezést készíteni) a témában.

Yahoo csövek
A Yahoo „pipes” egy érdekes elképzelés: nem dobozokat, linkeket vagy RSS csatornákat szerkeszthetünk saját kezdőlapunkra, hanem kis „konténereket”, amelyek csövekkel vannak összekötve. Ha például Red Sox rajongók vagyunk, és minden hírre/cikkre kíváncsiak vagyunk kedvenc csapatunkkal kapcsolatban, akkor a hagyományos felületeket (iGoogle stb.) használva annyit tehetünk, hogy mindenféle RSS-eket fűzünk be vonatkozó oldalakról, majd figyeljük, feltűnik-e a Red Sox.

A pipes segítségével ellenben csak készítünk egy Red Sox tárolót, és összekötjük a csöveket például a keresőkkel, a Twiterrel és MySpace-szel vagy éppen kedvenc oldalaink RSS csatornáival. Így mindent megtudunk, ami csak feltűnik a weben kedvenc csapatunkkal kapcsolatban, de ráköthetjük a csövekkel a Google-t vagy egyéb keresőket is. Még csak keresnünk sem kell. A csövecskékkel pedig további kapcsolatokat hozhatunk létre, akár több téma között is. Egészen újszerű elképzelés, hogy lesz-e belőle valami az majd kiderül. 

Intelius
Egy kereső ami embereket keres? Van ennek értelme? Nos, régebben még nem igazán lett volna, lévén a neten csak valamilyen okból „híres” embereket találhattunk meg (például akiről már publikáltak valamit stb.). A szociális hálók elterjedése miatt azonban ma már - szinte - mindenki „fennt van a neten”. Facebook, MySpace, Bebo, Blogster és még sorolhatnánk. Az Intelius egy egyszerű alapötletre épül: adatbázisában összegyűjti majdnem az összes ilyen jellegű oldalt, így ha keresünk egy személyt, nincs más dolgunk, mint beírni az illető nevét. Ha az illető rajta van valamelyik közösségi oldalon, akkor máris megtaláltuk.

Keresni márpedig két dolgot szeretünk a legjobban: felnőtt tartalmat (khmm) és „egymást”. Így talán nem túlzott merészség azt állítani, hogy az Inteliusból (vagy ha nem is belőle, de valamelyik jövőbeni klónjából) bizony még lesz valami.

Popurls
Mindannyian ismerjük a különböző  hír-aggregátor oldalakat. Kigyűjtik nekünk (többnyire RSS-ekből) a vezető oldalak híreit, így mi kényelmesen kezdhetjük a napi böngészést. Egy oldalon keresztül megtalálhatunk minden minket érdeklő témát. Hír-aggregátor oldalból annyi van, mint égen a csillag, a Popurls azonban az egyik, ami igazán előremutató, és ez egy fontos lépés, tekintve, hogy az aggregátor oldalak kb. öt éve változatlanok (mivel képtelenek megújulni)...

A Populrs amolyan „webkettes” hírkereső. Nem csak RSS feedeket vagy rövid szalagcímeket kínál, hanem Youtube videókat, Flickr galériákat, Facebook-, Delicious- és Twitter-kapcsolatot stb. is. Ugyanazt tudja tehát, mint az összes többi aggregátor, csak éppen modernebb, és sok agregátorral ellentétben olyan útra lépett, ahonnan még lehet tovább haladni.

Yodio
A Yodio olyasmi, mint egy online üzenetrögzítő: szöveges üzeneteket hagyhatunk, illetve küldhetünk, bárhol is legyünk a világban. Felfoghatjuk egyfajta ingyenes, hangos e-mailnek is. A találmány persze nem maga a spanyolviasz, mivel azonban a fotók mellett a másik legnépszerűbb álllományfajta a hang (legyen akár a saját, akár barátaink hangja, üzenetei), nem meglepő, hogy a Yodio máris népszerű a fiatalok körében. 

És ez a népszerűség érthető. Sokkal nagyobb poén egy hangüzenetet kapni, mint egy szöveges levelet! Bár a szolgáltatás félig-meddig kísérleti, a sávszélesség növekedésével és a netes technika fejlődésével számolva könnyen elképzelhető, hogy előbb-utóbb nagyon népszerűek lesznek a hang alapú (sőt a videó alapú) üzenő szolgáltatások. Így jön majd létre az e-mail után a v-mail (video mail), persze csak akkor, ha beválik a jóslatunk…
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!