szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A biológusok és a fizikusok már régóta szerették volna utánozni az állatokra jellemző színváltásokat - egy brit kutatócsapatnak most sikerült is.

A Papilio blumei különösen szép, kizárólag Indonéziában honos fecskefarkú lepke: képes megváltoztatni szárnyának a színét, méghozzá a kék és zöld között annak függvényében, hogy éppen rejtőzködnie kell vagy sem.

Mathias Kolle, a Cambridge-i Egyetem fizikusa és kollégái a Papilio blumei szárnyait tanulmányozva felfedezték, hogy mikroszkopikus szerkezete a tojástartó dobozéra hasonlít, benne levegő- és kutikularétegek (a rovarok bőre) váltják egymást. A szárnyak ezért törik meg és szórják a fényt a pillangókra jellemző módon - írták a kutatók a Nature Nanotechnology című szaklapban.

Cambridge-i Egyetem

A kutatók ezt követően nanotechnológiai módszerekkel másolatokat készítettek a szárnyfelületről, amik az eredetivel megegyező módon verték vissza a fényt. "Megfejtettük a természet egyik titkát, és ezt a tudást ismert eljárásokkal ötvöztük, érdekfeszítő felhasználási lehetőségeket alkotva" - közölte Kolle.

A kutató szerint ugyanis az újonnan kialakított szerkezetet be lehetne vetni például a bankjegyek és az útlevelek hamisításvédelmében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Eddig ismeretlen rovart vásárolt az eBay-en egy tudós

Egy rovarokkal foglalkozó kutató azt hitte, csupán érdekes dísztárgyat vásárol, amikor húsz fontért borostyánkőbe zárt rovart vett az online aukciós oldalon. Amikor viszont kézbe vette új szerzeményét, megdöbbent, ugyanis nem tudta azonosítani az ízeltlábút.

hvg.hu Tech

Ehető rovarokat tenyésztenek a tudósok Costa Ricán

Nincs már messze a nap, amikor fokhagymás szöcskét vagy nyársra húzott bogárlárvákat szolgálnak fel a Costa Rica-i éttermek, miután helyi tudósok emberi fogyasztásra alkalmas rovarok tenyésztésébe fogtak.