szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Zenemű lesz az univerzum keletkezéséből: a világ legnagyobb részecskegyorsítójában, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nagy hadronütköztetőjében (LHC) a fényhez közeli sebességgel ütköztetett protonnyalábok mérési eredményeit alakítják át az emberi fül számára is hallható hangokká.

Az isteni részecskeként is emlegetett Higgs-bozon után kutató fizikusok célja, hogy a szerintük roppant érdekes "mini ősrobbanások" mérési eredményeit - amelyek a laikusok számára csak szuperszámítógépeken tárolt, felfoghatatlan méretű adathalmazoknak tűnnek - zeneként lejátszható művekké konvertálják.

A világegyetem keletkezését szimuláló LHC detektorai érzékelik az ütköztetett protonokból szétrepülő részecskék irányát és az ütközésből származó energia intenzitását, ha ezeket az adatokat egy megfelelő szoftverrel vizsgáljuk, a részecskék útvonalából igen kellemes melódiát kapunk - magyarázta Lily Asquith, aki a hadronütköztető Atlas detektoránál dolgozó kutatócsoport munkatársa.

A mérési eredmények hanggá alakítását az interneten a www.lhcsound.com címen található The Sounds of Science (A tudomány hangjai) honlapon magyarázzák el a fizikusok. Az oldalon már most is hallható az isteni részecske lebomlásának, a protonok ütköztetésének és a detektor tisztításának zenévé alakított változata.

A folyamatosan bővülő honlap fejlesztői többek között telefonokra tölthető csengőhangok létrehozásán is dolgoznak.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Terrorizmus gyanújával letartóztatták a CERN részecskegyorsító fizikusát

Az al-Kaida terrorhálózattal fenntartott kapcsolatai miatt letartóztatták Franciaországban a világ legnagyobb részecskegyorsítójának, a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Központ (CERN) nagy hadronütköztetőjének (LHC) egyik fizikusát - közölte pénteken egy igazságügyi tisztségviselő.

MTI Tech

Világszervezetté alakul a CERN

Világszervezetté alakul a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN), amely a jövőben Európán kívüli országokat is taggá fogad, amennyiben a jelentkezők megfelelnek a világ egyik legnagyobb tudásközpontja követelményeinek.