Jubileumi OpenOffice.org konferencia Budapesten

A megnyitón Michael Bemmer, az Oracle alelnöke is köszöntőt mond, és bemutatja az újdonsült tulajdonos terveit az...

  • techline.hu techline.hu
Jubileumi OpenOffice.org konferencia Budapesten

A megnyitón Michael Bemmer, az Oracle alelnöke is köszöntőt mond, és bemutatja az újdonsült tulajdonos terveit az OpenOffice.org-gal kapcsolatban.
Az Oracle a Sun Microsystems akvizíciója révén – amelyet az Európai Unió év elején hagyott jóvá – lépett be az OpenOffice.org és más, korábban a Sun által fejlesztett nyílt forrású termékek történetébe. Az irodai szoftver első szabadon letölthető és terjeszthető – ezzel együtt természetesen ingyenes – változatát még a Sun jelentette meg 2000 nyarán, miután az általa korábban megvásárolt StarOffice nevű programcsomag forráskódját megnyitotta. Az azóta eltelt egy évtized az OpenOffice.org szempontjából sikeresnek tekinthető.

A szoftvert több mint száz nyelvre fordították le, piaci részesedése Európa egyes országaiban eléri a 15-20 százalékot, míg – csak a legutóbbi verzió, az OOo 3.x  megjelenése óta – a letöltések száma meghaladja a 160 milliót.

A magyarországi helyzet az OpenOffice.org szemszögéből már közel sem ennyire biztató. A szoftver piaci részesedése – az ingyenes elérhetőség, a jogtiszta használat lehetősége, a teljes körű magyar nyelvű dokumentáció és az elérhető nagyvállalati támogatás ellenére – is alig haladja meg a 10 százalékot. A magáncélú felhasználáson túl, ami a teljes piacnak csupán egy és nem is feltétlenül a legnagyobb szelete, mód lenne mind az üzleti célú, mind az állami felhasználásra. A törvényi háttér adott, hiszen még az előző ciklusban megszületett a nyílt szabványok használatát támogató törvény, mint amilyen az Open Document Format (ODF), az OpenOffice.org fájlformátuma. Civil szervezetek – köztük a konferenciát szervező ODFA Magyarország – több ízben is kritizálták az előző kormány közbeszerzési gyakorlatát ezen a területen, mivel álláspontjuk szerint a nyílt forrású szoftverekre való átállással egy parlamenti ciklus alatt akár 100 milliárd forint lenne megtakarítható.

Amint azt Szakál Péter, az ODFA képviselője elmondta, ez a konferencia is hozzájárulhat ahhoz, hogy jelentős lépések történjenek Magyarországon az elkövetkező években. A szervezők célja éppen ezért nem csupán egy színvonalas szakmai rendezvény lebonyolítása, hanem egy civil mozgalom – már amennyiben így tekintünk a nyílt forrású szoftvereket fejlesztő közösségekre – megismertetése egy szélesebb értelemben vett közönséggel. Amint megjegyezte, erre kitűnő alkalmat ad egy olyan rendezvény, amely a szabad szoftverek egyik legismertebb és legelismertebb példájának népszerűsítésére hivatott.

A szeptember 1. és 3. között zajló konferencia szakmai részének, amely több mint 80 előadást foglal magában, a Central European University (CEU) ad otthont. Itt a főbb témakörök a nyílt szabványokon keresztül megvalósuló interoperabilitás, a közigazgatás, az oktatás területén való alkalmazás lehetőségei, a nemzetközi migrációs tapasztalatok, valamint a mobil eszközökön való futtatás lesznek.
Szeptember 1-jén a Gödör Klubban az „Open Fesztivál” a szigorúan vett informatikai, üzleti témakörök iránt érdeklődőkön kívül azokat is várja, akik fogékonyak a szabad szoftverek szellemisége – nyíltság, átláthatóság, szabadság – iránt. Az ingyenes rendezvények között lesz majd kiállítás a szerzői jog történetéről, koncertek, születésnapi meglepetések.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.