szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amikor egy méhcsalád új "otthonba" kénytelen költözni, lakóhelyét demokratikus úton választja ki - állítja egy amerikai kutató, aki szerint az embereknek sem ártana tanulni az együttműködő rovaroktól.

Thomas Seeley, a Cornell Egyetem neurobiológus-professzora a Méhek demokráciája (Honeybee Democracy) című új könyvében leírja azt a kifinomult eljárást, amelynek során a mézelő méhek (Apis millifera) meghozzák a lakhely kiválasztásának kulcsfontosságú döntését - olvasható a DailyScience tudományos hírportálon.

Amikor a méhkas túlnépesedik, a dolgozó méhek kétharmada az öreg méhkirálynővel az élen elhagyja otthonát és a közeli fák ágain gyülekezik. A következő néhány nap során néhány száz felderítőt küldenek különböző égtájak felé, hogy kiválasszák azt a 10-20 odvas fát, amely potenciálisan az otthonuk lehet. A felderítők visszatérve a méhrajhoz táncukkal ismertetik, hogy milyen az általuk talált üreg.

"A tánc hossza jelzi, hogy mennyire jó a felfedezett hely. A méh képes megítélni a faodú milyenségét és becsületes: amennyiben a helyszín csak közepes, a rovar sem 'reklámozza' azt túl intenzíven" - magyarázta Thomas Seeley professzor.

A feltérképezet helyszíneket ezt követően más felderítők is sorra meglátogatják, hogy benyomásaikról táncban számoljanak be. A legjobb lakhelyek hatására "ropják" a táncot leggyorsabban a méhek, így ezek népszerűsége gyorsabban nő a közösség tagjai között. A legnépszerűbb helyszínt azután választják ki, miután egy kritikus tömeget elért az oda ellátogató méhek száma. 

Thomas Seeley szerint a méhek döntéshozó folyamata hasonlatos ahhoz, ahogy a főemlősök agyában működnek a neuronok (idegsejtek). Egyetlen méh a méhrajban, vagy egyetlen neuron az ideghálózatban sem képes a maga teljességében áttekinteni a dolgokat. Ám ha sok egyed egymástól függetlenül tesz hozzá a közöshöz egy-egy információtöredéket, a csoport képes az optimális döntés meghozatalára. Hasonlóan hoznak kollektív döntést a hangyák is. 

"Úgy tűnik, ezek a csoportépítés általános elvei, amelyek lehetővé teszik, hogy a közösség sokkal bölcsebb döntést hozhasson, mint amilyenre a legokosabb tagja lenne képes" - magyarázta a szerző. Thomas Seeley szerint az emberek sokat tanulhatnának a méhektől, ami a demokratikus döntéshozatalt illeti. Egy közös érdekek mentén felépülő csoportnak, mint amilyen egy méhraj, ha jó kollektív döntéseket kíván hozni, gondoskodnia kell tagsága sokféleségéről, pártatlan vezetőt kell választania, s nyílt vitákban kell ütköztetni a véleményeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Egyre kevesebbet dolgoznak a méhek a klímaváltozás miatt

A méhek és dongók egyre kevésbé hatékonyak a virágos növények beporzásában. Egy friss tanulmány szerint ebben nemcsak a rovarpopulációk csökkenése, hanem sokkal inkább az éghajlatváltozás játszik szerepet.

MTI Tech

Megfullasztják a méhek a rájuk támadó lódarazsakat

A méhek szén-dioxiddal fullasztják meg az őket megtámadó lódarazsakat - mutatta ki Szakamoto Fumio, a Kyoto Gakuen Egyetem kutatója és csapata az ázsiai óriás lódarazsak ellen védekező japán mézelő méheknél.

MTI Itthon

Nyúlós költésrothadást fedeztek fel több székesfehérvári méhészetben

Részleges méhegészségügyi zárlatot rendelt el minimum harminc napra Székesfehérvár egy részén a Fejér Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal, miután a területen a méhekben és méhészetekben rendkívüli fertőzést okozó, nyúlós költésrothadás jelentkezett – mondta a Fejér megyei főállatorvos.

MTI Itthon

Harmincezres méhraj Miskolc központjában - fotó

Tűzoltók segítségével fogtak be egy méhrajt a miskolci Búza téren hétfőn délután - közölte a Borsod megyei rendőr-főkapitányság. Egy rendőrjárőr észlelte a méhrajt, az aluljáró közelében lévő fán. Úgy vélte, a nagyszámú méhcsapat veszélyes az arra járókra, ezért fogták be a repülő rovarokat.