Gyíkbőr alapján hoznának létre ellenálló bevonatot

Az orvosi szkink, egy sivatagban élő 20 centiméteres gyíkféle gond nélkül vészeli át a zord körülményeket: a szárazságot, a hosszan tartó homokviharokat, szélsőséges hőmérséklet-ingadozást. Kültakarója egyedi szerkezetét most a technika is alkalmazni szeretné.

  • MTI MTI
Gyíkbőr alapján hoznának létre ellenálló bevonatot

Az anyagkutatókat különösen az babonázza meg az orvosi szkinkben (Scincus scincus), hogy felszíne annak ellenére nem mutat semmilyen elhasználódást, hogy nap mint nap homokviharok sújtják. A mikroszkopikus vizsgálatok kimutatták, hogy a gyík bőrét speciális mikroszerkezet védi a kopás ellen. Hasonló felületet találtak egy szárazsághoz alkalmazkodott tökfélénél is, ami az evolúciós konvergencia esete két, egymástól igen távol álló fajnál.

A németországi Fraunhofer Környezetvédelmi-, Biztonság- és Energiatechnikai Intézet (UMSICHT) kutatói e biológiai példaképek alapján most polimer felületek számára szeretnének ellenálló mikroszerkezetet létrehozni - írja a der Standard című osztrák lap internetes kiadása. A leendő alkalmazási terület elsősorban egy különösen tartós bevonófólia lenne. Ilyen fóliákat a legkülönbözőbb területeken alkalmaznak, például szolártermikus felületeken vagy száraz területek üvegfelületein.