szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orvosi szkink, egy sivatagban élő 20 centiméteres gyíkféle gond nélkül vészeli át a zord körülményeket: a szárazságot, a hosszan tartó homokviharokat, szélsőséges hőmérséklet-ingadozást. Kültakarója egyedi szerkezetét most a technika is alkalmazni szeretné.

Az anyagkutatókat különösen az babonázza meg az orvosi szkinkben (Scincus scincus), hogy felszíne annak ellenére nem mutat semmilyen elhasználódást, hogy nap mint nap homokviharok sújtják. A mikroszkopikus vizsgálatok kimutatták, hogy a gyík bőrét speciális mikroszerkezet védi a kopás ellen. Hasonló felületet találtak egy szárazsághoz alkalmazkodott tökfélénél is, ami az evolúciós konvergencia esete két, egymástól igen távol álló fajnál.

A németországi Fraunhofer Környezetvédelmi-, Biztonság- és Energiatechnikai Intézet (UMSICHT) kutatói e biológiai példaképek alapján most polimer felületek számára szeretnének ellenálló mikroszerkezetet létrehozni - írja a der Standard című osztrák lap internetes kiadása. A leendő alkalmazási terület elsősorban egy különösen tartós bevonófólia lenne. Ilyen fóliákat a legkülönbözőbb területeken alkalmaznak, például szolártermikus felületeken vagy száraz területek üvegfelületein.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Tartósabb sört eredményez egy új felfedezés

Egy újonnan kifejlesztett anyag segítségével hosszabb ideig eltarthatóvá válhat a sör, amely így a környezeti hatásoknak is jobban ellenáll. A módszer más folyadékok – például a tej – esetében is működik.