szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Összeállításunkban megnézzük, hogy a Duna magyarországi szakaszán milyen veszélyes üzemek és egyéb olyan gyárak vannak, amelyek működése környezeti kockázatot jelenthet. Összeállításunkban nemcsak az Európai Unió Seveso-irányelveinek megfelelő besorolású "igazi" veszélyes üzemeket vettük figyelembe, hanem az olyan nagyobb létesítményeket is, amely megítélésünk szerint környezeti kihívást jelentenek.

Ha a Duna magyarországi szakaszát vizsgáljuk, rögtön északnyugaton egy olyan várost találunk, amelynek egyetlen üzeme sem szerepel az EU Seveso-listáin, vagyis elvileg nincsenek veszélyes anyagok ott nagy mennyiségben. Mégis, nemrégiben a Zöldtér szerzője Mosonmagyaróváron járt, és ott szembesült azzal, hogy Közép-Európa egyik legnagyobb édesvízi készlete fölött, a Mosoni-Duna mellett, a Duna főágától - pontosabban, ami abból Bős-Nagymaros után maradt - nem messze két létesítmény is van, amely potenciális veszélyt jelent környezetére.

Ha kíváncsi a Duna mentén található veszélyes, és környezeti szempontból aggályos üzemekre, erre a linkre kattintva olvashatja a Zöldtér teljes cikkét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Vörösiszap-abszurd: hol a felelős?

Két héttel járunk a vörösiszap-katasztrófa után, s bár gyanúsítottak már vannak, a felelősök tekintetében még most is folyik az egymásra mutogatás. Ki felel valójában a kilenc halálos áldozattal járó tragédiáért?

Szegő Iván Miklós Tech

Lista a hazai veszélyes üzemekről, égetőművekről és iszaptárolókról

Az elmúlt héten bekövetkezett kolontári-devecseri katasztrófa után a hvg.hu igyekezett összesíteni a környezetre és az emberekre legveszélyesebb ipari létesítményeket. Az üzemek mellett - amelyeket a katasztrófavédelem is listába rendezett - a fontosabb nukleáris, kommunális és ipari hulladéklerakókat is számba vettük, akárcsak a vörösiszap-tározókat. Ez utóbbiak egy részét ugyanis a jelenlegi katasztrófavédelmi törvény nem sorolja a veszélyes hulladékok közé.