szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A lottónyertes éppen a főnyereményt ment felvenni, amikor halálra gázolta egy kamion.

A lottónyertes éppen a főnyereményt ment felvenni, amikor halálra gázolta egy kamion. A világ legöregebb villanykörtéje 1901-ben készült, és azóta is folyamatosan világít, a mai napig. A híres cigarettareklámokon látható Marlboro Man tüdőrákban hunyt el.

A sort a végtelenségig lehet folytatni – minimum egy-két városi legendát mindenki tud fejből, és az is közös bennünk, hogy mániákusan érdeklődünk irántuk. Sőt, szeretnénk hinni bennük, vagy éppen hevesen cáfoljuk őket, ki-ki vérmérséklete és hiszékenysége szerint.
A döntés azonban nem könnyű: az 1901 óta üzemelő villanykörte például kapásból butaságnak tűnik, pedig igaz, mint ahogy a Marlborós-ember kissé demagógnak ható története is valós.

Szerencsére a net a városi legendák közötti eligazodásban is segít: itt van például a Snopes, ami egyfajta Wikipédia kizárólag ezen legendák számára. Kategóriákba gyűjtve megtalálhatjuk az utóbbi száz év leghíresebb városi legendáit, a színészektől kezdve a tudományon keresztül egészen a sikamlós történetekig. A legjobb benne, hogy minden történet mellett van egy apró ikon is: a zöld az igaz, a piros a hamis, a sárga a „senki nem tudja” kategória. Az oldal készítői nagyon komolyan veszik munkájukat: minden legendát több forrásból is ellenőriznek, és csak akkor kerül ki a piros, illetve a zöld ikonocska, ha már nagyon biztosak a dolgukban.
Ettől függetlenül ők is tévedhetnek: hiszen mindenki azt hiszi magáról, hogy okos, közben pedig nem is. Legalábbis így van az egy másik, főleg legendákkal (összeesküvés-elméletekkel, és egyéb jópofa dolgokkal) foglalkozó, „You Are Not Smart” (azaz „nem vagy okos”) elnevezésű oldalon. Bármilyen okosnak is hisszük magunkat, az oldal alapos átnyálazása után rájövünk, hogy valóban nem is vagyunk azok.

Természetesen nekünk is van saját, hazai urbán legenda oldalunk, az Urbanlegends.hu.

Ha pedig úgy érezzük, alapos ismerői vagyunk a városi legendáknak, akkor bizonyítsuk be: itt található egy részletes teszt, többek között olyan kérdésekkel, mint a „évente, átlagosan hány pókot nyel le egy alvó ember álmában?”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!