szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A járműipara és az ahhoz kapcsolódó területekre koncentrál a győri Széchenyi István Egyetem most elfogadott kutatási, fejlesztési és innovációs stratégiája - mondta el egy pénteki szakmai tanácskozáson Rechnitzer János rektorhelyettes.

Az egyetemnek negyven, a térségnek - például a Rába-gyáron keresztül - százéves hagyománya van a témának, régi, mély és intenzív kapcsolat fűzi az intézményt a városban üzemet működtető Audihoz, így "Győr predesztinálva van arra, hogy ennek a témának a kutatóhelye legyen" - jelentette ki a konferencián. Emlékeztetett arra: a város 300 kilométeres körzetében évi egymillió autót és háromszor ennyi járműmotort gyártanak, ami azért lényeges, mert ez a szektor nem határokon belül, hanem Európában vagy globális léptékben gondolkozik és cselekszik.

Automotive Academy Hungary néven indulnak regionális járműipari képzések 2011-ben a győri Széchenyi István Egyetemen - jelentette be a szaktanácskozáson Alf Martienssen, az Autóipari Tanácsadó Klaszter vezetője. Elmondta, a klaszter, az egyetem és Bécs gazdasági támogató irodájának vezetői írták alá azt az együttműködési megállapodást, amelynek révén egy napostól egy hétig tartó, piacorientált, műszaki és gazdasági jellegű képzéseket indítanak magyar és német nyelven. 

Megemlítette: Magyarországon korábban inkább az angol nyelv terjedését preferálták, miközben a befektetők jelentős hányada német nyelvterületről érkezik. Ez a tendencia az átlagnál is nagyobb mértékben érvényesül a járműiparban. Márpedig - tette hozzá - nem biztos, hogy az anyacégnél mindenkivel szót lehet érteni angolul. A regionális projekt magyarországi előkészületeihez 200 ezer euró uniós forrás áll rendelkezésre, a képzések rendszere két éven belül teljesedik ki - közölte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Üzleti tippek

Milyen adókedvezményekről nem tudnak a kkv-k?

Nemzetközi szinten is kiemelkedő a hazai, kutatás-fejlesztési (K+F) tevékenységgel összefüggő adókedvezmények köre. A vállalatok ilyen jellegű költségeiket több adónemben is érvényesíthetik, leírhatják. 2010-ben tovább bővült a lehetőségek köre, hiszen immár a helyi iparűzési adó alapja is csökkenthető a K+F tevékenység közvetlen költségével. A tapasztalatok szerint sok hazai vállalat mégsem él az igénybe vehető kedvezményekkel, mert nem ismeri azokat – figyelmeztet a Deloitte.

Szegő Iván Miklós Tech

Rossz az adórendszer, de jók a magyar kutatóintézetek

Magyarországon a pénzügyi-gazdasági válság értékválsággal párosult, az elmúlt két évtized alatt még a barátságok sem a közös értékekre alapozódtak, hanem valamilyen érdekkapcsolatra – magyarázta Vizi E. Szilveszter agykutató, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 2002-2008 közötti elnöke egy szerdai sajtóbeszélgetésen, a Gutmann Fórum keretében.

Fürjes Judit Vélemény

Chikán Attila: Ne essünk a szlogenek bűvöletébe

Egyelőre keveset tudunk arról, hogy milyen konkrét intézkedésekkel kívánja a kormányzat segíteni a munkahelyteremtést, és hiányoznak az információk arról is, milyen módon és ütemezésben lehet megvalósítani a kettős célt: tartani a deficit-előirányzatot és lökést adni a gazdasági növekedésnek - többek között erről beszélt a hvg.hu-nak adott interjúban Chikán Attila, a Corvinus Egyetem közgazdászprofesszora, a korábbi Orbán-kormány gazdasági minisztere.