szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az ilyen all-in-one megoldásoknak persze szoktak lenni hátulütői is, ha mindenben jók vagyunk, általában nem vagyunk...

Az ilyen all-in-one megoldásoknak persze szoktak lenni hátulütői is, ha mindenben jók vagyunk, általában nem vagyunk semmiben sem tökéletesek. Az Adobe Project Rome azért igyekszik erre rácáfolni, és egy egészen merész tervet megvalósítani: készüljön egy szoftver, amivel szórólaptól az interaktív kiadványokon és prezentációkon át, a weboldalig mindent elkészíthet az is, aki amúgy sem a kiadványszerkesztésben, sem a programozásban nem jártas. És persze ha lehet, ez működjön a legnépszerűbb platformokon.

Letölthető, vagy használható online is

A Project Rome amúgy egy – jelenleg, meghatározatlan ideig – ingyenesen tesztelhető Adobe AIR alapú alkalmazás, aminek köszönhetően a cross-platform elvárás máris teljesült. Használható közvetlenül a böngészőben, vagy ha a natív alkalmazásokra bukunk, telepíthetjük is az alkalmazást.

Elsőre nem is látszik, mi mindent rejt

Rögtön az elején választhatunk egy halom sablonból, attól függően, hogy éppen mit szeretnénk készíteni. Ízléses levelet, CD- vagy DVD-borítót,  brossúrát, prezentációt, weboldalt, animációt, interaktív bemutatót stb. Mindez egy programon belül elég tekintélyes választék.

Ráadásul ezek ezúttal nem is pusztán marketingfogásból kerültek egy masszába, hanem minden funkciót alaposan kidolgoztak a programban. A kiadványszerkesztéshez ott sorakoznak a szükséges szövegformázási funkciók, a behúzott videókat rögtön elláthatjuk lejátszófelülettel, a képekhez, fotókhoz számtalan beépített effektet kapunk, készíthetünk gombokat, aktív felületeket, amelyekkel linkelhetünk dokumentumon belülre, kívülre, akár online tartalmakra is (vagy éppen változtathatunk vele mondjuk más objektumok jellemzőin). Van vektoros ecset és használhatunk vektoros objektumokat is, szóval rajzolgathatunk kedvünkre. Sőt, akár a Google Maps térképét is integrálhatjuk a projektünkbe.

Kimeneti formátumok

A dokumentumokba szinte bármilyen médiafájl elhelyezhető, videó, kép, online videó, animációk, utóbbiakat mi is létrehozhatunk a programon belül (van idősáv, és minden, ami csak kell). De akár mások által készített Project Rome tartalmakat is átvehetünk, elég sok van megosztva már most is.

Helyi menük

Bármilyen objektummal dolgozzunk is, a helyzetfüggő menüben mindig azokat a lehetőségeket találjuk meg, amelyeket azzal kapcsolatban használhatunk. Az egész felület kézre áll, gyors és jól használható.
Ha végeztünk, az eredményt exportálhatjuk a fentebb már említett módokon, az interaktív PDF fájltól az SWF animáción keresztül az „egyszerű” nyomtatásig.

Régen ragadta magával ilyen mértékben szoftver a fantáziámat, szinte látom, ahogy a tanárok esténként ezzel dobják össze a diákok számára az interaktív tanagyag-kiegészítőket, a diákok ezzel tördelik be a jegyzeteket, házi dolgozatokat, kedvenc marketingeseim (marketing nélkül ugye nincs élet) ezzel öntik formába prezentációjukat, a nagyi ezzel szerkeszti a családi honlapot, s még ki tudja, mi minden készül majd Adobe Project Rome alapokon. Kedvcsinálónak emitt található néhány videó, ha valakinek nincs kedve béta teszthez.

A Project Rome nem fogja persze egy csapásra nyugdíjba küldeni az InDesignt, a Flasht, a Dreamweavert vagy az Acrobatot, de elhozza végre - reméljük olcsón, vagy ingyen - a hétköznapi felhasználók gépére is  azok legfontosabb funkcióit, ráadásul egybegyúrva és olyan formában, hogy bárki elsajátíthassa a használatát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!