szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A napokban letölthetővé vált Chrome 8 hozott néhány fontos újítást, többek között egy halom biztonsági javítást, egy...

A napokban letölthetővé vált Chrome 8 hozott néhány fontos újítást, többek között egy halom biztonsági javítást, egy integrált PDF-olvasót és a Google webes alkalmazásboltjának (Chrome web store) támogatását. Utóbbit mától már el is érhetjük, és így egy helyről tölthetünk le számtalan remek webes alkalmazást, ingyen vagy pénzért, melyiket hogyan. Persze webes alkalmazások (amilyen például a most demózott New York Times oldal , vagy mondjuk az Aviary-féle online képszerkesztő) eddig is voltak, írtunk is róluk folyamatosan, így az ingyenes alkalmazások esetében azért lássuk be, a Google boltja egyelőre kvázi alig több, mint egy jól összesített bookmark-gyűjtemény.

ingyenes és fizetős alkalmazások a Chrome-hoz

Persze van a dolognak kényelmi funkciója, hiszen így egy helyen találjuk majd a legjobb online alkalmazásokat, amelyeket aztán egyetlen kattintással „telepíthetünk” a Chrome böngészőbe. A böngészőben pedig kényelmesen elindíthatjuk azokat bármikor, az új fülön látható alkalmazásindítóval. Az eltávolítás is egyszerű: jobb klikk az alkalmazás ikonján, és a megjelenő menüből válasszuk az Uninstall lehetőséget. Természetesen attól, hogy telepítettünk egy webalkalmazást a Chrome-ban (és bizony csak a Chrome-ban), még ugyanúgy online működik majd. Igazán nagy szerephez ez a bolt a Chrome OS megjelenése után juthat, hiszen a készülő rendszer tulajdonképpen erősen az internetre épít.  A Google bepillantást engedett a készülő Chrome OS legfontosabb tulajdonságaiba, illetve most már biztosak lehetünk benne, hogy létezik Google netbook, rajta a Chrome rendszerrel. Sőt úgy néz ki, 2011 közepén jönnek majd más gyártók gépei is, szintén ezzel a rendszerrel. A Chrome OS-szel szerelt gépek villámgyorsan bootolnak és azonnal használhatók, ha sleep üzemmódból indítjuk őket. A rendszer támogatja a legújabb webes sztenderdeket és persze a flasht is.

A Times alkalmazása

Bár a rendszer kifejezetten az online használatra épül (gyakorlatilag a Chrome böngészőben futtatunk webes alkalmazásokat, adataink, beállításaink pedig felhőkben tárolódnak, szervereken), ha kell, dolgozhatunk vele offline módban is, ahogy az most is rendelkezésre áll mondjuk a Google Docs esetében. Ilyenkor a legközelebbi netkapcsolat létesülésekor azonnal szinkronizálódnak anyagaink a szerverrel. A Chrome OS többfelhasználós, ráadásul ha egy másik gépről lépünk be a saját elérésünkkel, könnyedén elérjük saját beállításainkat, anyagainkat. Ebben persze nincs olyan sok újdonság, hiszen vékonykliensek eddig is léteztek, de most Google megközelítésben használhatjuk majd ezt a technológiát. Mivel a Chrome már támogatja a WebGL-t és a hardveralapú grafikus gyorsítást, így az online játékok is fejlődésnek indulhatnak grafikailag, a cég pedig kihangsúlyozta, hogy a Chrome OS lesz a legbiztonságosabb operációs rendszer (amit persze az ember jobb, ha kritikusan fogad egyelőre, látva a Chrome böngésző biztonsági gondjait (tegyük hozzá, a hibákat szépen, folyamatosan javítják), ráadásul ezt már legalább egyszer minden OS-gyártó kijelentette a saját termékéről). Nos, hogy mit hoz a jövő a Chrome OS-nek, az hamarosan kiderül, hiszen a jelek szerint alig fél évet kell várnunk, hogy a gyártók Chrome OS alapú gépeit is a kezünkbe foghassuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!