szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A környezetvédő szervezet a fák védelme érdekében létrehozott egy olyan, dokumentumok tárolására szolgáló fájlformátumot, amely nem engedélyezi a nyomtatást, ezáltal kímélve a környezetet.

A Greenbiz.com környezetvédelmi témákkal foglalkozó oldal értesülései szerint a Természetvédelmi Világalap (World Wildlife Fund) még novemberben kezdte meg a .wwf dokumentum formátum terjesztését. A megoldással az Adobe által kifejlesztett PDF-formátumot szeretnék kiváltani, illetve elérni, hogy lehetőség szerint csak akkor folyamodjunk nyomtatáshoz, ha feltétlenül szükséges.

„Minden nap egész erdőket vágnak ki a papírgyártás érdekében” – hallható a .wwf formátumot promotáló videóban. „Az így előállított papírtra aztán gondolkodás nélkül nyomtatunk weboldalakat, leveleket, egész könyveket is, annak ellenére, hogy ezeket a dokumentumokat PDF-fájl formájában is elmenthetjük. Azonban még a PDF-eket is ki lehet nyomtatni, ezért, hogy elejét vegyük az értelmetlen papírpazarlásnak és felhívjuk a figyelmet a környezet védelmére, létrehoztuk az új, zöld fájlformátumot, a .wwf-et, amelyet nem lehet kinyomtatni. Egy ilyen egyszerű ötlet is megmentheti a fákat. Döntse el ön, hogy melyik dokumentumait nem szükséges kinyomtatni, és mentse el azokat .wwf-ként.

A formátum egyelőre csak az Apple MacOS operációs rendszerével használható, de már készül a Windows-kompatibilis verzió.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Két év múlva már véredényeket nyomtathatunk magunknak

2010-11 környékén már kereskedelmi változat is készülhet az Organovo 3D bionyomtatójából, írja a Singularity Hub híroldal. Szerveket nem tudunk vele nyomtatni, de véredényeket például készíthetünk vele, a remények szerint a távoli jövőben egy vérvétel után már új vesét is készíthetnek nekünk.

Bari Máriusz Tech

Már otthon is nyomtathatunk használati tárgyakat

Hosszú távon a fogyasztói társadalmat is teljesen átformálhatja az a 3D-nyomtató, amellyel használati tárgyakat gyárthatunk magunknak saját használatra. Az angol RepRap nyomtató fő érdekessége és különlegessége azonban az, hogy számtalanszor képes magát reprodukálni.

hvg.hu Tech

Nyomtatóval készülhetnek a mesterséges csontjaink

3D nyomtatóval készítették el egy férfi hüvelykujjcsontjának pontos másolatát Bernben. Az Insel kórház kutatócsoportja a remények szerint már a közeljövőben indíthatja a klinikai teszteket: a sebészorvosok a páciensek saját sejtjeiből pótolhatják a sérült vagy fertőzött csontokat, írja a New Scientist.

hvg.hu Tech

A könyvnyomtatás végét jelenti a forradalmi e-könyv?

Az egyik nagy szórakoztató-elektronikai cég piacra dobta a hagyományos könyvolvasás élményét a leginkább visszaadó készülékét. A keményfedeles kötetre hasonlító szerkezet egyszerre akár 160 művet is képes tárolni.

hvg.hu Tech

10 dolog, amit 10 év múlva már nem nyomtatunk ki

Lassan egész világunk digitalizált lesz – mikor küldtünk utoljára táviratot vagy hagyományos postai levelet valamelyik barátunknak? Egyre kevesebb csekket töltünk ki és a készpénzforgalom is csökken…